Anasayfa » Genel Jinekoloji » Miyom » Miyom Nedir? Nasıl tedavi edilir? Ameliyat şart mı?

Miyom Nedir? Nasıl tedavi edilir? Ameliyat şart mı?

İçindekiler

Miyom Nedir? Nasıl tedavi edilir? Ameliyat şart mı?

Miyomla ilgili çok ayrıntılı tıbbı bilgileri hastalarımız anlaması kolay olmadığı için öncelikle miyomu olan hastaların doktorlarına sorması gereken soruları belirtmek ve bunların cevaplarını vermenin çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Bir kadın doğum uzmanı olarak ben hastalarımın yerinde olsam ve bende miyom olsa doktoruma hangi soruları sorardım ve neleri öğrenirdim;

Miyom nedir, kanserle bir alakası varmıdır?

Miyomlar rahim duvarını oluşturan kas ve bağ dokusunun kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle oluşan iyi huylu ur-tümördür. Tümör denilince aklınıza hemen kanser gelmesin, her tümör kanser değildir. Miyomlar kesinlikle kanser değildir. Kanserleşme ihtimali 2/1000 dir.

Miyomlarım kaç tane ve rahmimim neresinde?

Miyomlarla ilgili en önemli sorunuz budur. Nedenine gelecek olursak size verilecek yanıta göre miyomunuzun alınmasının yada alınmadan takip edilebileceğini anlayabilirsiniz. Rahminizdeki yerine göre 1 cm olup mutlaka alınması gerekebildiği gibi 5-7 cm olup takip edilebilecek miyomlarda vardır. Ameliyat edilip edilmeyeceği myomun rahminizdeki yerleştiği yere göre değişir. Myomlar rahimde yerleştiği yere göre isimlendirilir. Bundan dolayı öncelikle myom çeşitlerini gösteren aşağıdaki resmi incelemenizi istiyorum.

miyomlar

Şimdi myom çeşitlerini, bunların belirtilerini ve tedavilerini tek tek yazalım:

Hastada hiç bir şikayet, sıkıntı yaratmayan miyomlar 9-10 cm kadar takip edilebilir ameliyat şart değildir. Myomdan dolayı ameliyatın mutlaka yapılması için hastada şikayet oluşturması gerekmektedir.

Resimde 1 ile gösterilen (İntramural rahim duvarının içinde bulunan miyomlar):

Belirtileri:

En sık belirtileri adetlerin sancılı ve ağrılı olmasıdır. Diğer belirtileri adet kanamasının leke tarzında her zamankinden uzun sürmesi, kasıklarda belde ağrı ve cinsel ilişkide ağrı olmasıdır.

Tedavisi:

 • Hasta şikayet oluşturuyor ise:

Hasta ileride çocuk doğurmak istiyorsa yada menepoza girdiği halde rahminin alınmasını istemiyorsa laparoskopik kapalı yada acık ameliyat ile sadece myomların alınmasıdır.

Hasta ileride çocuk doğurmayacak yada menopoza girmiş ise laparoskopik kapalı ameliyat ile yada karından acık ameliyat ile veya vajinal yoldan rahim ve myomların komple alınmasıdır.

 • Hastada hiç bir şikayet oluşturmayan intramural myomlar ameliyat edilmeden 9-10 cm kadar takip edilebilir

Resimde 2 ve 3 ile gösterilen (Saplı ve sapsız submüköz myomlar):

Belirtileri:

Gebeliğin yuvalanacağı yerden yada rahim iç zarının hemen altında bulunan myomlardır. Bu miyomlar 0,5 cm bile olsa adet kanamalarının çok fazla olmasına, ara kanamalara, tekrarlayan gebelik kayıplarına, düşüklere neden olurlar

Tedavisi:

Bu myomların şikayet oluşturmama ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Bu tür myomların  %99’u ameliyat edilmek zorundadır. Histereskopi denilen kameralı bir mercek yardımı ile rahim ağzından rahmin içerisine girerek hastanın rahimine hiç zarar vermeden miyomlar alınabilir.

Resimde 4 ve 5 ile gösterilen myomlar: ( Subserozal ve saplı subserozal miyomlar):

Belirtileri:

Çok büyük boyutlara ulaşana kadar belirti vermeyebilirler. 30-40 cm kadar hiç belirti vermeden büyüyebilirler. Bu miyomlar büyüklükleri nedeniyle leğen kemiği içindeki idrar torbasına ve kalın bağırsaklara yaptıkları bası sonucunda belirti verirler. Karında şişlik dolgunluk hissi yaratabilirler. İdrar torbasına yaptıkları bası sonucunda hasta istemsiz olarak idrar kaçırır, öksürüp hapşırırken idrar kaçırır. Sık sık idrara cıkma isteği oluşturur. Kalın barsağa yaptıkları bası sonucunda da kabızlığa neden olabilir. Saplı subserozal miyomlar saplarının etrafında dönerek kan dolaşımları durup kangrene olabilir ve hastanın acil ameliyat olmasına yol açaçak kadar şiddetli ağrı yapabilir. Ayrıca idrar yollarına yaptıkları baskı nedeniyle idrar sık sık idrar yolu enfeksiyonuda yapabilir.

Tedavisi:

1-4-5 numaralar ile gösterilen miyomların hastada şikayet oluşturması için 4 cm den büyük ve çok sayıda olması gerekmektedir. Bu çeşit miyomlar genellikle takip edilir hastaların ameliyat olması pek gerekmez.

 • Hasta şikayet oluşturuyor ise ameliyat edilmesi gerekir;

Hastanın çocuk doğurma planı varsa yada menepoza girip rahminin korunmasını istiyorsa laparoskopik kapalı ameliyat ile yada acık ameliyat ile sadece miyomu alınabilir.

Hastanın ilerleyen yıllarda çocuk doğurma planı yoksa yada menepozda ise kapalı dediğimiz laparoskopi ile yada acık ameliyat ile karından miyom ve rahim beraberce komple alınabilir. Veya vajinal yoldan hiç karın açılmadan rahim ve myomlar komple alınabilir.

Bende miyom çeşitlerinden hangisinden ve kaç tane vardır ?

Miyomların sayısı oldukça farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda 1 tane bazılarında 20 tane olabilmektedir. Çok sayıda myomu olan hastaların durumunu patates çuvalı şeklinde tarif etmekteyiz. Miyomların çeşitlerine göre tedaviside farklı olduğundan hangi tür miyom olduğunu bilmeniz tedaviniz hakkında size bilgi verecektir.

Rahmim alınmadan miyom ameliyatı olabilir miyim?

Ameliyattan sonraki yıllarda çocuk doğurmak gibi bir planınız varsa veya menopozda olduğunuz halde sadece miyomunuzun alınmasını istiyorsanız bu mümkündür.

Miyomumu aldırmasam olur mu ameliyat şart mı?

Miyomların çoğu belirti vermez ve şikayet oluşturmaz, myomlarınız sizde rahatsızlık yaratmıyor  ise 9-10 cm kadar takip edilebilir. Menopoza yaklaştıysanız miyomlar östrojen bağımlı bir hastalık olduğundan menepozdada östrojen üretilmediği için yavaş yavaş küçülmeye başlayacaktır. Myomdan dolayı ameliyat olmak istemeyen hastalar 6 ay ara ile kontrollere gitmelidir.

Miyom ilaçla tedavisi?

Miyom tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat cerrahi yöntem kadar kısa sürede ve kesin bir sonuç elde etmek pek mümkün olmamaktadır. Denenmesinde hiç bir sakınca yoktur. İlaçlarla myomlar tamamen yok olmaz genellikle boyutlarında küçülmeler olur. Tam olarak ortadan kalkması için ameliyat olmanız gerekmektedir.

Acık miyom ameliyat mı kapalı ( laparoskopik – histereskopik) miyom ameliyat mı daha iyi?
Kapalı miyom ameliyatı gün geçtikce daha fazla sayıda yapılmaktadır. Bu ameliyat hastanın konforu için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Neden kapalı ameliyat tercih edilmeli, avantajları nelerdir ?

 • Acık ameliyata göre çok çok estetiktir
 • Hastanın ağrısı acık ameliyata göre çok az olmaktadır
 • Ameliyatta daha az kanama olmaktadır
 • Açık ameliyata göre çok kısa sürede taburcu olmaktadır.
 • Ameliyat sonrası daha az ilaç kullanılır
 • Yara yeri enfeksiyon riski düşüktür
 • Ameliyat yerinde fıtık gelişme ihtimali çok azdır
 • Normal yaşantıya çok kısa sürede dönüş yapılır
Hastalarımızın myom konusunda alması gereken en önemli mesajı bir cümleyle özetlemek istiyorum: miyomu olan her hastanın mutlaka ameliyat olması gerekmez. Miyomun ameliyat edilmesi için hastada mutlaka şikayet oluşturması gerekmektedir ( kanama,idrar kaçırma ,kısırlık ) gibi. Hiç bir belirti şikayet oluşturmayan myomlar çok büyük değillerse 9-10 cm altı ayda bir takip edilebilir.

Burdan sonraki yazımızda miyomla ilgili bilgiler daha ayrıntılı olarak yazılmıştır:

Miyom ve tedavisi nedir ?

Miyomlar rahim duvarını oluşturan kas ve bağ dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Tümör denilince hastalarımızın aklına hemen kanser gelmektedir her tümör kanser değildir. Şunu iyi bilmelisiniz ki miyomlar kesinlikle kanser değildir.

Her iki kadından birinde miyom olduğundan kadın doğum uzmanlarına bu konuda çok fazla soru sorulmaktadır. Tüm sorularınızın yanıtını bu makalemizden okuyabilirsiniz.

Üreme çağındaki kadınlarda %20 oranında görülen miyomlar, yaşın ilerlemesiyle daha sık görülmektedir.

Miyomlar hastaların bazılarında mutlaka tedavi gerektiren ciddi şikayetler ortaya çıkarsa da çoğu hastada hiçbir belirti vermeden büyümeye devam eder.

Miyomlar hastalarda aşırı miktarda vajinal kanamaya, adetlerin sancılı olmasına, kasık ve bel ağrısına, gebelik kayıplarına, düşüklere, erken doğuma, kısırlığa ve karında şişlik oluşmasına neden olabilir.

Miyomların şikayet oluşturması büyüklüğüne değil rahim içindeki yerine bağlıdır. 10 cm olup hiçbir belirti şikayet oluşturmayan miyom takip edilebilirken, 1 cm olup mutlaka ameliyat ile alınması gereken miyomda olabilmektedir.

Miyom tedavisi genellikle ameliyat ile yapılmaktadır. Fakat bazı hastalarda ameliyata alternatif tedaviler (mirena –hormonlu spiral, ilaçlar, miyomu besleyen büyük damarların kapatılması gibi ) uygulanabilir.

Miyomu olupta şikayeti olmayan hastaların çoğuda hiçbir cerrahi işlem yada medikal tedavi yapılmadan takip edilmektedir.

Miyomlar hastalarda tek bir tane olabildiği gibi çok sayıda da olabilmektedir ( 20-25 tane )

Miyomlar neden olur?

En fazla suçlanan neden genetik geçiştir ( ırsi ). Bir kadının ailesinde özellikle de annesinde miyom varsa kendisinde de myom oluşma ihtimali yüksektir.

Kadınlık hormonu dediğimiz östrojen ve progesteron miyomun oluşmasına ve büyümesine neden olmaktadır. Ergenlik çağında görülmemesinin nedeni de budur.

 • Erken yaşta adet görmek
 • Az sayıda çocuk doğurmak
 • İlk doğumun geç yaşta olması
 • İnfertilite (kısırlık)
 • Doğum kontrol haplarına çok küçük yaşta başlamak (13-16 yaşlar gibi)
 • Vücut kitle indeksinin büyük olması yani kilolu kişilerde ihtimal artmaktadır.
 • Zencilerde beyazlara göre 5 kat daha fazla görülür

Gebelikte hormonlar yüksek düzeyde salgılandığından ve rahime giden kan miktarı arttığından miyomlar 2-3 kat büyüme yapabilmektedir.

Menepozda durum tam tersidir. Östrojen ve progestreon üretimi durduğundan miyom kendiliğinden küçülecektir. 5 cm’lik bir myom menepoza girmiş bir kadında yıllar içerisinde 2-3 cm kadar küçülebilir.

Miyom belirtileri nelerdir?

Miyomlar hastalarda çok fazla ve çeşitli şikayetlere yol açabilmesine rağmen, hastaların çoğunda hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Bu yüzden her kadının yılda bir kez jinekologa muayene olması gerekmektedir.

Anormal vajinal kanama:

Adet kanamasının süresinin uzaması, miktarının artması, kanamanın durup durup tekrar başlaması ve sıklığının artması şeklinde olabilmektedir. Buda hastada kansızlığı yorgunluğa bitkinliğe neden olmaktadır.

Karın, kasık ve bel Ağrısı:

Karın, kasık ve bel ağrısı miyomlu hastaların üçte birinde görülebilen bir şikayettir. Ve bu nedenden dolayı hasta ameliyat olmaya karar verebilir.
Bazen saplı myomlar kendi etraflarında dönüp kangren oluşabilir. Bu durumda acil ameliyat gerekebilir.

Cinsel ilişkide ağrı:

Miyomlar cinsel ilişki sırasında rahim ve vajinanın hareketini kısıtladığından ağrı oluşturabilir.

Kasıklarda dolgunluk – şişlik hissi:

Miyomlar büyük boyutlara ulaştıklarında leğen kemiğinin içinde bulunan organlara bası yaparlar.

Bu baskıdan en çok etkilenen ise dokusu çok yumuşak olan ve basıya direnç gösteremeyen idrar torbasıdır ( mesanedir). İdrar torbasına baskı yapan myom hastanın idrarı geldiğinde tuvalete yetişemeden kaçırmasına, Sık idrara çıkmasına Öksürüp hapşırırken idrar kaçırmasına, Bazende idrar torbası çıkışına baskı yaparak hastanın idrarını yapamamasına, Miyomların daha nadirde olsa bağırsaklara da baskı yapabilir. En sık etki hastaların kabızlık yaşamaları yada var olan kabızlık şikayetlerinin artması şeklinde olmaktadır.

Düşükler ve gebelikle ilgili diğer belirtiler:

Miyomlar rahim iç zarının gebeliğe uygun olan yapısını ve gelen kan miktarını bozarak tekrarlayan düşüklere neden olabilmektedir.

Miyomlu hastalarda erken doğum, ölü doğum, gebelik süresinde sürekli kanamanın olması, bebeğin eşinin arka tarafında kanama ve doğum sonrasındada kanama olabilir. Gebelik düşünen hastaların gebe kalmadan jinekolojik muayene yaptırmaları bunun gibi sebeplerden dolayı çok önemlidir.

İnfertilite – kısırlık:

Miyomun rahim iç zarına, tüplere ve rahim ağzına bası yapması, bebeğin rahim içine tutunmamasına yada sperm ile yumurtanın buluşmasını engellemektedir. Kısır –infertil hastalarda cerrahi tedaviyi belirleyen miyomun rahimdeki yerleşimidir. Unutmamak gerekir ki myom ameliyatlarından sonrada rahim içinde yapışıklıklar da kısırlığa sebep olabilmektedir.

Adetin sancılı olması:

Adet sancısı daha çok miyomun büyümesi sırasında ortaya çıkan belirtidir. Ve rahime gelen kan miktarının artması ile açıklanabilir.

Gebelikte ve lohusalıkta kanama:

Rahimde miyom submukozal yerleşimli olursa, gebelikte plesenta dediğimiz bebeğin eşi eğer myomun üstüne yerleşirse kanama olabilir. Doğumdan sonrada buralardan lekelenme tarzında kanamalar devam edebilir.

Miyom tanısı nasıl konur?

Genellikle rutin kontroller sırasında şans eseri yapılan ultrason, mr ve tomografi ile miyom tanısı konmaktadır.

Miyom çeşitleri nelerdir?

Miyomların tedavisinde önemli olan miyomun rahim içindeki yeri ve çeşididir.

 • İntramural miyom
 • Saplı submüköz (intrakaviter) miyom
 • Submüköz miyom
 • Subserozal miyom
 • Saplı subserozal miyom
 • İntraligamenter miyom

Miyom tedavisi nedir?

Miyomları %70-80 ni bir şikayet oluşturmaz. Miyomların hastada oluşturduğu şikayetler yerine, sayısına ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu şikayetler anormal adet kanaması, idrar kaçırma, kabızlık, yürürken koşarken ve cinsel ilişkide ağrı ve adetlerin ağrılı olmasıdır.

Adet ağrısı ve anormal kanamaların tedavisinde önce nonsteroid ağrı kesiciler cerrahiden önce denenir. Fayda sağlanıyorsa bu şeklide devam edilebilir.

Myomların tedavisinde rahim içindeki yerleşimleri çok önemlidir. Rahim iç zarı dediğimiz endometriuma ne kadar yakınsa belirtiler o kadar şiddetli ve erken görülür. Rahim dışına doğru çıktıkça myomların belirti verebilmesi için dahada büyümesi gerekmektedir. Rahim içindeki 0,5 cm lik myom hastada aşırı kanamaya neden olup ameliyat edilmesini gerektirirken, rahim duvarının içinde (intramural) yada rahmin dışındaki (subserozal) 5-7 cm lik miyom hiç bir şikayet oluşturmadığı için takip edilebilir.

Miyomların tedavisine geçmeden önce şu üç soru hastaya mutlaka sorulmalıdır.

 1. Önümüzdeki yıllarda çoçuk doğurmayı düşünüyor mu?
 2. Menepoz yakın zamanda bekleniyor mu?
 3. Hasta menepozda dahi olsa rahminin korunmasını istiyor mu?

Çocuk doğurma isteği olan kadınlarda sadece myomları alınmalıdır rahimleri korunmalıdır.

Tüm tedavilere rağmen cevap alınamamış, çocuk isteği olmayan, menopozda yada menepozu yaklaşmış ciddi şikayetleri devam eden hastalarda rahim alınabilir.

Hastaların bazıları menepoza yaklaşmış yada menopozda olsun rahimlerinin kalmasını sadece myomlarının alınmasını istemektedir. Bu hastalarda da sadece myom alınır( miyomektomi) rahimlerine dokunulmaz. Kadınlar çocuk doğurma istekleri olmasa dahi rahimlerini korumak istemektedir. Bu istek hastaların sosyokültürel ve dini yaklaşımlarına göre değişmektedir. Hastaların isteklerine saygı gösterilip onlara her türlü tedavi seçeneği sunulmalıdır.

Ameliyat dışında girişimsel radyolojik teknikler ile myomları besleyen damarlar bağlanabilir. Bunun sonucunda hastaların myomları yavaş yavaş küçülebilir. Bu tedavinin etkinliği zamanla ortaya çıkar miyom birden küçülmez. Bu yöntem ile miyomun tamamen ortadan kaybolması oldukça zordur fakat ciddi miktarda küçülme olmaktadır. Türkiye’de sayılı merkez bu işlemi yapmaktadır.

Miyom ameliyatı yerine alternatif ilaç tedavisi:

Mefanamik ve traneksamik asit ( bu ilaçlar hormone değildir anormal miktarda çok kanaması olan hastaların kanamasını azaltmak ve durdurmak için kullanılır.

Ağızdan kullanılan hormonal ilaçlar:

 • Doğum kontrol hapları
 • Duhaston gibi düşük doz progesteronlar
 • Danazol
 • Mifepriston
 • Gnrh analogları

Rahim içine takılan hormonlu spiral:

 • Hormonlu spiral: mirena dediğimiz hormonlu spiraller submukozal myomlara bağlı kanamaları durdurmak için denenebilir.

Miyom ameliyatları:

Endoskopik kapalı miyom ameliyatları

 • Laparoskopik supraservikal histerektomi (rahim ağzı bırakılarak rahim ve myomların beraber çıkarılması.)
 • Laparoskopik total histerektomi (rahim yumurtalık ve myomların hepsinin alınması)
 • Myomektomi ( sadece myomun alınması )

Abdominal ( karından açık ) yapılan minyon ameliyatları

 • Supraservikal histerektomi ( rahim ağzı bırakılarak rahim ve myomların beraber cıkarılması. )
 • Total histerektomi ( rahim yumurtalık ve myımların hepsinin alınması )
 • Miyomektomi ( sadece miyomun alınması )

Vajinal yoldan yapılan miyom ameliyatları

 • Histereskopik myomektomi ( submukozal ve intrakaviter myomların alınması )
 • Vajinal total histerektomi ( rahim yumurtalık ve myomların hepsinin alınması )
 • Vajinal Miyomektomi ( sadece myomun alınması )

Myom tedavisinde kapalı ameliyat mı daha iyi açık ameliyat mı?

Bu hastanın daha önce geçirdiği ameliyatların olup olmamasına göre değişmektedir. Daha önceden ameliyat olan hastaların karın içinde bağırsaklarda yapışıklık olma ihtimali gibi durumlar olabilmektdir. Bu yüzden hasta değerlendirildikten sonra buna karar vermek gerekir.

Kapalı ameliyatların bir çok avantajı vardır yapılabiliyorsa öncelikle kapalı ameliyat yapılmalıdır.

Kapalı laparoskopik-histereskopik myom ameliyatının avantajları nelerdir?

Kapalı ameliyat sonrası ağrı daha azdır ve barsak hareketleri gaz çıkışı daha kısa sürede eski haline döner. Çok ufak deliklerden girilerek ameliyat yapıldığından, ameliyat sonrası yara yerinde oluşan ağrılar için nadiren ağrı kesiciye ihtiyaç duyulur. Kozmetik olarak çok daha iyidir Ameliyattan sonra hasta ağızdan beslenmeye daha kısa sürede başlar. Daha kısa sürede hastaneden taburcu olmaktadır. Hasta 3-4 gün sonra günlük yaşamına dönebilmektedir. Ameliyat yerinde sonradan fıtık gelişme ihtimali acık ameliyata göre çok düşüktür. Ameliyat sonrası kalp be akciğerle ilgili sorunlar daha az görülmektedir

Kapalı laparoskopik-histereskopik myom ameliyatının dezvantajları nelerdir?
 • Kapalı ameliyat açığa göre daha pahalıdır
 • Bu ameliyatları tüm doktorlar yapamamaktadır
 • Acık ameliyata göre daha uzun sürmektedir

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

2
Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jin. Opr. Dr. Özgür KartalJale Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Jale
Ziyaretçi
Jale

Özgür bey merhaba çocuk için tedaviye başlamıştık . Myomum olduğu bana söyledi 5 santimmiş ameliyat olmam şartmı . Histereskopi ile yapılacakmış bu ameliyat için hastanede yatmam gerekiyormu . Yoksa açık ameliyatmı olsam hocam kafam çok karışık her yerde bir sürü yazı var. En anlaşılır sizin yazının en azından hastaların anlayacağı gibi yazmışsınız. Çok Teşekür ederim sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim