Anasayfa » Genital Estetik » Labioplasti » Labioplasti – İç Dudak Sarkması Nedir?
Labioplasti İç Dudak Sarkması

Labioplasti – İç Dudak Sarkması Nedir?

İçindekiler

Labioplasti – İç Dudak Sarkması Nedir?

Bir kadın neden iç dudak sarkmasından ameliyat olmak ister?

Bu yazıyı okuyorsanız sıralayacağımız nedenlerden birisi mutlaka sizde de vardır.

 • Kadınlar her anlamda güzel ve estetik görünmek isterler. Genital bölgenin güzelliği de bunların başında gelmektedir
 • Cinsel ilişki sırasında genital bölgelerinin cirkin olduğunu akıllarına getirmek istemezler
 • Cinsel ilişki sırasında genital bölgeleri estetik olarak ne kadar güzel görünürse, cinsel tatmin ve aldıkları haz da okadar fazla olmaktadır
 • Tayt, bikini, mayo gibi kıyafetlerini özgürce rahat bir şekilde giymek isterler
 • Adet dönemlerinde genital bölgelerini düzgün bir şekilde temizleyebilmek isterler
 • Cinsel ilişki sırasında sarkık iç dudakların penisin vajinaya girişini engellememesini ve ilişkide ağrı duymamak isterler
 • İdrar yaparken idrarın sarkık iç dudaklara değerek bacaklarını ıslatmamasını isterler

Bu nedenlerden bir tanesi bile  kadının iç dudak sarkmasından ameliyat olması için yeterlidir

Bazı hastalarda labiumların uzun ve sarkık görüntüsüne ek olarak klitoris üzerindeki derinin aşırı derecede kalın ve fazlalık yapması klitorisin  erkek genital organı gibi büyük ve kötü bir görüntü oluşturmasına neden olur. Bu hastalarda labiumların kama şeklinde yada fazlalık olan uc kısımları kesilip klitorise mudahale edilmez ise klitoris eski haline göre daha belirgin ve çıkık bir hal alır.

Labioplasti – iç dudak sarkması estetik ameliyatı ile ilgili olarak bir çok yerde eksik bilgi vardır. Burada yazılan yazılar ve videoları izledikten sonra diğer web sitelerinde okuduklarınızın ve ameliyatların eksik yapıldığını anlayacaksınız.

Hemen hemen her yerde labioplasti – iç dudak sarkma ameliyatlarının

 1. Labiumların fazlalık olan kısmının kama şeklinde çıkarılarak yada
 2. Labiumların uç kısmının düz bir şekilde kesilerek ve fazlalığın alındığı

Şeklinde yapıldığını anlatan yazılar okuyacaksınız.

İç dudak sarkıklığı ameliyatı yapılırken hastanın dış genital organları bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Klitorisin durumu ve iç dudakların klitorisin yan taraflarına doğru yukarıya doğru uzantı oluşturup oluşturmadığına dikkat edilmeli ve buna göre ameliyat eksiksiz yapılmalıdır.

Labioplasti – iç dudak sarkma ameliyatı çeşitleri ?

Labioplasti – iç dudak sarkması estetik ameliyatı yapılacak hastalarda aşağıda yazılan kısımlar ayrıntılı olarak muayene edilip incelenir.

 1. Klitorisin büyüklüğü ve pozisyonu
 2. Labiumların klitoris seviyesinin üstünde yan taraflara kadar uzayıp uzamadığı
 3. Labiumların klitoris seviyesinin alt tarafındaki durumu

Bu yazılan kısımların ameliyatta düzeltilmesine göre Labioplasti – iç dudak sarkması estetik ameliyatı 4 şekilde yapılmaktadır.

 • Klitorisin alt, üst kısmının ve iç dudak sarkmasının total olarak düzeltilmesi ( kompozit labioplasti )

 

 

 • Kitorisin alt kısmı ile iç dudak sarkmasının total olarak düzeltilmesi ( parsiyel – yarım  kompozit labioplasti )

 

 

 • İç dudak sarkmasının total olarak düzeltilmesi (Total –  tam labioplasti )

 

 

 • iç dudakların sarkmasının  sadece klitoris altında kalan kısımda düzeltilmesi ( parsiyel – yarım labioplasty )

Bu ameliyatların videolarını izleyerek ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayabilirsiniz.

İç dudak sarkması ameliyatı dışında iki estetik işlem daha vardır. Bunlar iç dudak asimetrisi ‘nin düzeltilmesi ve iç dudak beyazlatmadır.

 • İç dudak Asimetri düzeltilmesi ameliyatı:

Bazı kadınlarda sağ ve sol iç dudak büyüklük acısından değişiklik gösterir bu durum kişinin cinsel ilişki sırasında rahatsız olmasına sebeb olur. Cinsel ilişki sırasında fark edilir ise kendisi ile alay edileceğini dalga gecileceğini düşünür. Asimetrinin düzeltilmesi kadının cinsel ilişkisi üzerindeki olumsuz düşünceleri unutup kaliteli bir cinsel hayata dönmesini sağlar.

 • İç dudak kararması nın tedavisi:

Bazı kadınlarda iç dudakların rengi daha koyudur ( iç dudak kararması ) bu doğuştan olabildiği gibi gebelik sırasında sırasında da oluşup ve sonrasında düzelmeyebilir. Bu durum görsel olarak rahatsız ettiği gibi cinsel ilişki sırasındada özgüven eksikliğinede neden olabilir. Lazerle genital bölge beyazlatma bu hastaların sorunlarını tamamen ortadan kaldırır.

İç dudak sarkması estetiği nedir ?

İnsan ömrünün uzaması ile kadınlar son yıllarda daha güzel ve genç görünmek için bir çok estetik ameliyata ihtiyac duymaktadır. Özellikle de kadınlar bu konuda birbirleriyle de adeta yarışmaktadır.

Yüz estetiği, göğüs estetiği, karın estetiği, burun estetiği, kalça estetiği ve genital estetik bunlar arasında en yaygın olanlardır.  Son yıllarda genital estetik kadınlar ve erkekler arasında daha fazla konuşulu hale gelmiştir.

Labioplasti – iç dudak sarkması estetik ameliyatı genital estetik ameliyatları içerisinde vajinal daraltma ameliyatlarından sonra ikinci sırada en çok yapılan ameliyattır.

Labioplasti – iç dudak sarkması ameliyatı:  

Labioplasti – iç dudak sarkması ameliyatı; vajinanın girişinde sağlı sollu olarak bulunan normalden daha iri, sarkmış ve kırışık durumdaki iç dudakların estetetik olarak kesilip küçültülerek normal hale getirilmesidir.

Bir diğer durum ise asimetrik olan iç dudakların aynı boyuta getirilmesi için yapılan estetik ameliyatıdır.

Jinekologların genital estetik ameliyatları arasında bulunan labioplasti olarak isimlendirdiği ameliyata halk arasında iç dudak sarkması estetiği ameliyatı da denmektedir.

Sonuç: Labioplasti = iç dudak sarkması estetiği ameliyatı

Bu ameliyatın kozmetik görsel amaçları olduğu kadar fonksiyonel – işlevsel faydalarıda vardır.

İç dudak sarkması neden olur?

Kadınlarda iç dudakların normalden çok büyük, iri ve sarkık olması genelikle doğuştan olmaktadır.  Ergenlik dönemine kadar iç dudaklar normal görünür fakat hormonal değişkenliklerin başlamasıyla  ergenliğe girerken iç dudak sarkması da yavaş yavaş başlar.  Yaşın artmasıyla iç dudak sarkması kadını rahatsız edecek boyuta ulaşır.

İç dudakların sarkık olması bir hastalık değildir sadece kişiden kişiye değişen bir yapısal bir durumdur.

Bazı kadınlarda vajinal mantar, kaşıntı sürtünme gibi nedenler ile  iç dudağın sürekli  tahriş olması ve kaşınması iç dudak sarkmasına neden olabilir

Genetik (ırsi) nedenlerden dolayı iç dudak sarkık, büyük, hipertrofik olabilir.

Yaşlanma ile beraber vücudumuzun her yerinde olduğu gibi iç dudaklarda da sarkma olması gayet normaldir. Fakat insan ömrünün uzadığı günümüzde iç dudakların sarkık olması yaş ilerlemiş dahi olsa problem oluşturabilmektedir.

Labium – iç dudak sarkması zararları?

 • Kadınlar her anlamda güzel ve estetik görünmek isterler. Genital bölgenin güzelliği de bunların başında gelmektedir. Cinsel organlarındaki kötü ve şekilsiz görüntü nedeniyle kadın kendisini ezik, yetersiz hisseder ve utanır.  Bu durum psikolojik sorunlar yaratarak özgüven kaybına sebep olur.

Utanan sıkılan ve kendini ezik hisseden kadın cinsel ilişki sırasında konsantre olamaz, bunun sonucunda orgazm                                                     olamaz ve cinsel tatminsizlikler en sonunda da cinsellikten uzaklaşmaya başlar.

Vajinasının çok geniş ve iç dudaklarının sarkık olduğunu düşünen kadınlar karşı cins ile arkadaşlık kurmak istemezler. Kliniğimize labioplasti ameliyatı için gelen hastalarımızdan bazıları sırf bu yüzden evlenmediklerini ifade etmektedir.

 • İç dudak sarkması olan kadınlar tayt, mayo, bikini gibi dar pantolon giydiklerinde dışardan belli olduğu için bu kıyafetleri giymekten hoşlanmazlar.
 • Sarkık iç dudaklar kendi üzerlerine katlanırlar. Bu yüzden temizlenmeleri oldukça zordur ve sık sık vajinal enfeksiyonlar, mantara ve akıntılara neden olurlar.
 • Sarkık iç dudaklar vajina girişini kapatır cinsel ilişki sırasında penisin vajina içerisine girmesi sıranında ciddi ağrı oluştururlar.
 • Vajina girişini kapatan iç dudaklar idrar yaparken idrarın bacaklara gelmesine neden olabilir

Labioplasti – iç dudak sarkması ameliyatı nasıl yapılır?

Labioplasti ameliyatı genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Lokal anestezi genellikle bu işlem için yeterlidir. Bazı hastalarımız çok korktuğu için tamamen uyumak istemektedir. Hastalarımız nasıl istiyorsa işlemlerini ona göre yapmaktayız.

Hasta uyutulmadan yada lokal anestezi yapılmadan iç dudaklardaki düzeltilecek yerler özel bir kalem ile çizilir. Hastanın istekleri dinlenir ,sonra hastaya neredeki  fazlalıkların alınıp düzeltmenin ne şekilde yapılacağı gösterilir.  Anestezi uygulandıktan sonra çıkarılmak üzere işaretlenen yerler kesilir. Kanama kontrolü yapılıp ve estetik iplikler ile dikilir.

Biz işlemlerimizi daha sonra alınırken ağrı oluşturmayan doku içerisinde özel iplikler kullanıyoruz. Neden  vucut tarafından emilen iplikler kullanmıyorsunuz ? sorusunu sorabilirisniz. İç dudaklar  çek incedir ve elastik yapıdadır. Kullandığınız iplikler vucut tarafından emilsede ciltte bir sertlik ve kaşıntı oluşturmaktadır bu durum hastalarımızı rahatsız etmektedir. İşlemlerimizde kullandığımız özel iplikler ile bu tür şikayetler ve memnuniyetsizlik yaşanmamaktadır. İpliklerin alınması ile iç dudaklar labioplasti ameliyatından önceki yumuşaklığını ve doğallığını kaybetmez, labioplasti ameliyatından sonra ameliyat olmamış gibi doğal bir görüntü sağlar.

İç dudak sarkması sonrası belli bir süre sonra düzelen şikayetler:

Şişlik: Ameliyat sırasında uygulanan lokal anestezi ve cilt altı ufak kanamalar şişlik oluşturabilir.  Şişlikler 1-2 gün içerisinde tedavi edilmeden düzelir.

His kaybı: Anestezinin etkisi geçtiğinde iç dudaklardaki his kaybı eski haline dönecektir. Çok nadiren his kaybı 1-2 hafta kadar sürse bile  mutlaka düzelmektedir

Kaşıntı: İşlemde kullanılan iplikler ve uyuşturucu ilaçlar  bazen kaşıntı yapabilmektedir. Biz ameliyat sonrası dikişleri almaktayız bundan dolayı hastalarımızda kaşıntı oluşsa dahi en çok dikişlerin alınmasına kadar devam etmektedir.

Ödem: Cerrahi işlemler sonrası tüm operasyonlarda görülen ödem bu ameliyattan sonrada görülür. 1-2 gün içerisinde düzelmektedir..

 Kanama : Labioplasti ameliyatı sonrası bir iki gün leke tarzında  cilt altı kanamalar olabilir kendiliğinden düzelir.

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası dikkat edilecekler

 • Labioplasti sonrası cinsel ilişki bir buçuk  ay yasaktır.
 • Labioplasti sonrası bakım çok kolaydır, pansumana gerek olmaz. Tuvaletlerden sonra temizliğinizi düzgün bir şekilde önden arkaya doğru olacak şekilde yapmanız yeterlidir.
 • Ameliyattan sonraki bir ay boyunca işlem bölgesine zarar verebilecek hareketlerden  ve sporlardan uzak durmanız gerekir, bisiklete , ata binmek yasaktır.
 • İç dudak ameliyatından sonra bir ay boyunca havuz ve denize girmek yasaktır.
 • Operasyon sonrası ilk iki gün banyo yapılmamalıdır, küvete su doldurup içine girmek yasaktır, bunun yerine ayakta duş alabilirsiniz.
 • En çok dikkat edilmesi gereken size verilen ilaçları tarif edildiği şekilde kullanmanızdır.

İç dudak sarkması ameliyatı riskleri :

İç dudak sarkması ameliyatının riskleri hemen hemen yoktur. Vücut dışında olduğu içinde bir sıkıntı olursa hem fark etmek çok kolaydır hemde müdahale etmek.  Nadiren enfeksiyon, kanama, şişlik ve kaşıntı görülmektedir.  Hastalarımızın bu şikayetleri dikişler alındıktan sonra  yada eridikten sonra tamamen düzelmektedir.

Labioplasti – iç dudak sarkması  ameliyatı için gelen hastalara neden bu ameliyatı olmak istiyorsunuz diye sorduk:

 • İç ve dış dudaklar üst üste katlanıyor, sarkıyor ve kırışıyor
 • İç dudaklarımda  asimetri var. Arkadaşlarım dalga geçiyor
 • İç dudaklarda koyulaşmasını düzelttirmek istiyorum
 • Tayt, pantolon veya bikini gibi kıyafet giyemiyorum, utanıyorum
 • Sıkı ve dar pantolonlar sarkık iç dudağı sürtünüyor ve tahriş ediyor
 • Sürekli vajinal akıntım oluyor, dudaklar üst üste katlandığı için düzgün temizleyemiyorum
 • Cinsel ilişki sırasında çok fazla ağrın oluyor
 • İdrarımı yaparken sarkık iç dudaklara değiyor ve bacaklarım ıslanıyor
 • Cinsel ilişki sırasında eşimden / partnerimden utanıyorum, kendimi rahat hissedemiyorum
 • Eşim / Partnerim bu ameliyatı olmamı benden daha çok istiyor
 • Eşim beni iç dudak sarkmamdan dolayı aldatabilir diye düşünüyorum
 • Evliliğimin iç dudak sarkmasından olduğunu düşünüyorum

Labioplasti –  iç dudak sarkması ameliyat fiyatları

Labioplasti – iç dudak sarkması ameliyatı fiyatları; ameliyatı yapacak doktora,  operasyonun yapılmasını istediğiniz hastaneye, kliniğe, muayenehaneye kullanılacak anestezinin çeşidine ve iç dudak sarkması ameliyatına ek istenen başka bir işlemin yapılıp yapılmamasına göre farklılık göstermektedir.

İç dudak sarkması ile ilgili fiyat bilgisi için sekreterimiz ile görüşebilirsiniz.

 

Vajina iç dudak sarkması soru cevaplar;

İç dudak sarkması cinsel ilişkiye engel mi?

İç dudakların büyük olması vajina girişinin kapanmasına sebep olur ve cinsel ilişkide penisin vajina içerisine girişini engeller. İç dudaklar üzerinde tahrişler ve zedelenmeler  oluşur. Kadının cinsel ilişki sırasında canının acımasına yol acar buda cinsellikten uzaklaşmaya sebep olabilir.

İç dudak sarkması ameliyatı kimlere yapılır?

İç dudaklarının görüntüsü hoşuna gitmeyen genital estetik kaygısı olan herkes yapılabilir. İç dudakların şekli ergenliğin sonuna kadar değişkenlik gösterebilir bu nedenden dolayı hastaların ergenlik dönemini atlatmış olaması gerekiyor

İç dudak sarkması ameliyatı kızlık zarına zarar verir mi?

İç dudaklar kızık zarından uzaktadır. Kızlık  zarı vajinanın içerisinde yer alırken iç dudaklar ise vajenin dış yan kısmındadır. Iç dudak sarkması ameliyatı esnasında kızlık zarının zarar vermek mümkün değildir. İçdudak sarkması ameliyatları bakirelere rahatlıkla yapılabilir ve kızlık zarlarına zarar verilmez.

İç dudak sarkması ameliyatı normal doğum yapmayı engeller mi ?

İç dudak sarkması ameliyatı yapılan bir kadının normal doğum yapmasında hiç bir sakınca yoktur.

İç dudak sarkması ameliyatı gebeliği engeller mi ?

Gebelik oluşmasıyla uzaktan yakından bir alakası yoktur. Gebelik oluşmasını kesinlikle etkilemez,  sadece dış genital yapının görüntüsünü düzeltir.

İç dudak sarkması ameliyatı orgazmın şiddetini arttırır yada azaltır mı?

Bu ameliyat direk olmasa da kişinin kendine olan güvenini arttırdığı, cinsel ilişkiyi kolaylaştırıp ve genital mantarı ortadan kaldırdığı için dolaylı yoldan orgazmın şiddetini arttırır.

Ameliyattan sonra estetik kaygı taşımayan kadın cinsel ilişkiye daha kolay odaklanıp konsantre olmakta, uyarılmakta ve orgazmı çok daha üst seviyelerde yaşamaktadır.  Bu ameliyat çiftlerin daha kaliteli ve sağlıklı bir cinsellik yaşamasına olanak sağlamaktadır.

İç dudak sarkması ameliyatı ne zaman iyileşir?

7-10 gün içerisinde dikişler kaynamış olur. Fakat tam anlamıyla iyileşme 1,5 ay sürmektedir.

İç dudak sarkması kendiliğinden gecer mi?

Kendiliğinden düzelmez hatta  yıllar geçtikce büyümeye devam eder. İç dudak sarkmasının tek tedavi şekli ameliyat olmaktır. İç dudak sarkması için krem ilaç yada başka bir tedavi şekli kesinlikle yoktur.

İç dudak sarkması normal mi?

Kadınların % 50 sinde iç dudak sarkması vardır. Türkiye ve avrupada bu normal karşılanmaz iken japonyada iç dudakların sarkık olması hoşa giden bir durumdur. Sizin bir şikayetiniz yok is ve rahatsız olmuyorsanız hiç bir işlem yaptırmanıza gerek yoktur.

İç dudak sarkması nasıl önlenir?

İç dudak sarkıklığı olmaması için alınabilecek bir önlem maalesef yoktur.

Labioplasti – iç dudak sarkması dikişlerinin özelliği:

Bu ameliyatlarda genellikle emilen dikişler kullanılır. Tecrübelerimizden  edindiğimiz bilgilerden ameliyatlardan sonra alınan dikişler kullanmanın daha iyi sonuç verdiğini anlamaktayız.  İç dudaklar çok ince ve esnek olduğundan daha sonra alınırken doku içerisinde kayan alınırken ağrı oluşturmayan özel dikişler kullanmaktayız. Böylece ameliyat sonrası dudaklar elastikiyetini yumuşaklığını korumakta, doğal durmakta ve kaşıntı olmamaktadır.

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası iz kalırmı?

Genital bölgede yapılan ameliyatların hiçbirinde iz kalmaz.

Vajina iç dudak sarkması nasıl düzelir?

Ameliyat ile düzeltmek mümkündür. Dört çeşit iç dudak sarkma ameliyatı vardır. Muayene edildikten sonra hastaya nasıl bir ameliyat yapılacağına karar verilir.

İç dudak sarkması ameliyatı fiyatı neden bu kadar farklı?

Eğer genel anestezi ile yapılacaksa anestezi doktoru için ek ödeme gerekiyor, hastahanede yapılacak ise otelcilik hizmeti verilmektedir. Tabiki bu miktarda hastahaneye göre çok değişmektedidr. Acıbadem yada memorial hastanesi gibi A plus bir hastahanede ile özel pendik bölge hastahanesi yada özel maltepe hastanesinin fiyatları birbirinden oldukça farklıdır.

Bu ameliyatlar muayenehane ortamında yapılırsa, iç dudak sarkması ameliyat fiyatı çok daha ekonomik olmaktadır.

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
  Subscribe  
Bildir