Anasayfa » Kürtaj » Kürtaj Sonrası Merak Edilen Herşey
Kürtaj Sonrası Merak Edilen Herşey

Kürtaj Sonrası Merak Edilen Herşey

İçindekiler

Kürtaj Sonrası:

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj yatış gerektirmeyen basit bir işlem olmasına rağmen kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler yapılmaz ise can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kürtaj sonrası neler yapılmalı:

Kürtaj sonrası ilaçları düzenli kullanmanız gerekir. Klasik olarak genellikle antibiyotik ve ağrı kesici verilmektedir.

İlk hafta birikinti şeklindeki suya ( havuza, denize, küvete ) girmemeniz gerekir. Fakat duşunuzu banyonuzu ayakta rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kürtajdan sonra kanama durana kadar cinsel ilişki yasaktır. Genellikle bir hafta içinde kanama sonlanır. kanama uzar ise cinsel ilişki için bir süre daha beklemek gerekir.

Kürtaj Sonrası Kanama:

Kürtaj sonrası işleme bağlı olarak bir iki gün leke tarzındaki kanama daha sonra aynı adet kanaması şeklinde devam eder ve durur. Kürtajdan hemen sonraki bu kanama kürtaj nedeniyle olan kanamadır,  adet kanaması değildir.

Kürtajdan sonraki  ilk aylar adet düzensizlikleri olabilir. Bu nedenle kürtaj sonrası adet düzensizlikleri normal karşılanır. Bu kanamaların bir aydan fazla sürmesi durumunda  ayrıntılı muayene gerekir.  Kanamaya neden olan başka bir neden tespit edilir ise tedavi edilmelidir.

Kürtaj sonrası kanamalar hakkında sık sorulan sorular:

Kürtaj sonrası kanama olur mu? Hastaların hemen hemen hepsinde kanama olur fakat nadirde olsa kanama olmayabiliyor.

Kürtaj sonrası fazla ve uzun süren kanama: Kürtaj sonrası adet kanamasından daha fazla bir kanama olması durumunda ultrason kontrol edilmesi gerekir. Rahim içinde parca kalmış olabilir böyle bir durum saptanır ise boşaltılması ve temizlenmesi gerekir. Parca olmadan da bazen kanama olabilmektedir parca tespit edilmez ise kanamanın durması için bir süre daha beklemek gerebilir.

Kürtaj sonrası lekelenme ne kadar sürer ? Kürtajdan sonra genellikle ilk 2-3 gün lekelenme olmaktadır. lekelenmenin 10 günden uzun sürmesi durumunda kontrol edilmesi gerekir.

Kürtaj sonrası parçalı kanama: rahim ağzı sıkı olan hastalarda kürtajdan sonra dışarı akması gereken kan, rahim içinde birikmekte ve katılaşmaktadır sonrasında rahim ağzı gevşeyinde dışarı parca şeklinde çıkmaktadır( kürtaj sonrası rahimde içinde kan birikmesi ) .

Kürtaj Sonrası Ağrı:

Kürtaj işlemi sırasında ağrı kesici yapıldığı için genellikle hastaların ağrısı olmamaktadır. Nadiren  adet sancısına benzeyen hafif bir ağrı olabilmektedir ( kürtaj sonrası rahim ağrısı ) .

Kürtaj sonrası makatta ağrı: Kürtajdan sonra bazı hastaların makad bölgesinde ağrı olmaktadır. Kürtaj sırasında rahim ağzını görmek için takılan spekulum makad bölgesindeki ağrıya  neden olmaktadır.  Bu ağrı kısa sürede geçmektedir.

Kürtaj sonrası gaz sancısı: Kürtajdan sonra kasıklarda gaz sancısına benzer bir sancı olmaktadır. rahim gebelikten öncek boyutuna tekrar ulaşması için kasılıp kasılıp gevşer. Bu kasılıp gevşemeler gaz sancısına benzer bir sancı oluşturmaktadır. Birinci haftanın sonunda bu sancılar tamamen sonlanır ( Kürtaj sonrası karında gaz ).

Kürtaj sonrası ağrı ne kadar sürer? Kürtaj sırasında ağrı kesici yapıldığı için kürtajdan hemen sonra ağrı olmamakta ağrı kesicinin etkisi geçtiğinde kürtaj sonrası adet sancısı şeklinde hafif bir ağrı olabilmektedir. Bir gün sürmektedir. Bu ağrı çok az hastada görülmektedir.  Hastaların bazılarında da kürtajdan sonraki 5.6.7. günlerin birinde kanama artışıyla beraber ağrı olamakta, ağrı kesici kullanmakla bu şikayet ortadan kalkmaktadır.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki:

Kürtajdan sonra ilk hafta cinsel ilişkiye girmemek gerekir.  Antibiyotik tedavisi bitip  ve kanama durunca kürtaj sonrası ilişki serbesttir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girilirse ne olur ?  Yeteri kadar antibiyotik kullanılmadığından ve kanamanın olmasından dolayı çok ciddi enfeksiyonlar olabilir. Kadının tüpleri tıkanabilir hatta enfeksiyon karnın içine kadar yayılabilir. Tekrar gebelik oluşması zor olabilir. Bu nedenden dolayı kanama durup antibiyotikler bitene kadar cinsel ilişkiye girmemek gerekir ( kürtaj sonrası cinsel ilişki neden yasak ).

Kürtaj sonrası cinsel ilişkide acı: Kürtaj sonrası cinsel ilişkide acı olmaz. Tabiki yeterli süre geçtiyse ve antibiyotiklerinizi düzenli kullandıysanız. Cinsel ilişkide sizi rahatsız edecek kadar acınız oluyorsa kontrol edilmeniz gerekir.

kürtaj sonrası ilişki ve kanama: Cinsel ilişki sırasında kanama oluyorsa kürtaj sonrası rahim içinde bir miktar daha kan vardır. Penisin rahim ağzına deymesiyle kan rahimden vajinaya oradanda dışarı akar bu durumlarda cinsel ilişkiye ara vermek gerekir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki ne zaman? Antibiyotik tedavisi bitip kanama durduğunda cinsel ilişkiye girilebilir bu süre genellikle bir haftadır.

Kürtaj Sonrası Duş – Banyo- Deniz:

Kürtaj sonrası banyo ve duş serbesttir. Hastaneden eve gider gitmez hasta duşunu banyosunu yapabilir sakıncası yoktur. Anesteziden dolayı gözünü kapatınca baş dönmesi ve denge kaybı olup düşme tehlikesi vardır bu yüzden ilk gün oturarak banyo duş alınması önerilir.

Kürtaj sonrası deniz ve havuz a girmek ilk 7-10 gün yasaktır.  Su yolu ile  bakteriler vajinaya oradan rahim ve tüplere geçerek çok ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Antibiyotik bitip kanama durduktan sonra havuz deniz serbesttir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik :

Kürtaj sonrasında hamileliğin tekrar oluşabilmesi için rahim iç zarının yenilenmesi gerekmektedir.  15-20 gün içinde rahim iç zarı gebelikten önceki haline gelebilmektedir.  Kürtajdan sonraki ilk ayda gebelik ihtimali  azdır fakat imkansız değildir. Tekrar kürtaj olmamak için profosyönel bir yöntem ile korunmak gerekir. Dileyen hastalarımız korunma yöntemleri hakkındaki yazımızı okuyup bilgi sahibi olabilir.

Kürtaj sonrası hamile kalmak için yapılması gerekenler: Bu soruyu özellikle ilk gebelikte kürtaj yaptırmak zorunda kalan hastalar sormaktadır. Kürtaj sonrasında yazılan ilaçların düzenli kullanılması ve doktor önerilerinin yerine getirilmesi ve kontrollere zamanında gidilmesi gerekir.

Kürtaj sonrası hamile kalmak için 2-3 ay rahimin toparlanmasına müsade etmek gerekir. Ve bu süre içerisinde folik asit kullanmak yeni oluşacak gebeliğin sağlıklı olması acısından önemlidir.

Kürtaj sonrası hamile kalınır mı ? Nasıl olsa yeni kürtaj oldum bu ay gebe kalamam diyip korunmasız cinsel ilişkiye girilirse hiç adet olmadan tekrar gebelik oluşabilir dikkat etmek gerekir.

Kürtaj sonrası hamilelik riski: % 2-3 dür.

Kürtaj sonrası ne zaman hamile kalınır? Kürtajdan hemen sonra adet görmeden hamile kalmak mümkündür fakat gebeliğin sağlıklı olması için en az 2-3 ay sonra gebelik oluşması daha iyi olacaktır.

Kürtaj Sonrası İlk Adet:   

Kürtaj sonrası ilk adet kanaması bazı farklılıklar gösterebilir. normal adetten farkları kanamanın miktarı, zamanı ve ağrısıdır. Eskiden ağrılı adet görenler ağrısız adet görülebilir yada bunun tam terside olabilir.  Kürtaj sonrası ilk adet kanaması genellikle 30-40 gün arasında olmaktadır bu süre bazen 60 güne kadar uzayabilmektedir. Kürtaj sonrası adet kanaması daha önceki kanamalardan daha fazla miktarda olabildiği gibi daha az da olabilmektedir.

Kürtaj sonrası adet kanaması kişiden kişiye farklılık gösterdiği için bu konuda net açıklama yapmak mümkün değildir .

Kürtaj sonrası adet düzensizliği: Kürtaj sonrası adetlerin eski düzene girmesi biraz zaman alabilir. Çoğu zaman kürtajdan iki adet sonra eski düzenine girer.

Kürtaj sonrası erken adet görme: her ne kadar kürtaj sonrası ilk adetlerde gecikme olsada nadiren ilk adetler erken de olabilir. Erken adet olmak bir sorun olduğunu göstermez bu durum normaldir.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görülür: kürtajdan sonraki 30-40 gün içinde adet görülür.

Kürtaj sonrası regl olamama: Kürtaj sonrası 35-40 günü gectikten sonra adet görülmesze ultrason ile kontrol etmek gerekir. Bazen ikiz gebelikler olabilir, biri kürtaj sırasında alınıp diğeri büyümeye devam edebilir. Yasal süre 10 hafta olduğu için ne kadar erken doktora baş vurulur ise o kadar iyi olmaktadır. 10 haftadan küçük olursa diğer gebelik içinde kürtaj işlemi yapılabilir ( Kürtaj sonrası 2 ay adet görememe ).

Kürtaj Sonrası Parca Kalması:

Kürtajdan sonra kanamanın uzun süre ve fazla miktarda devam etmesi durumunda parca kalmasından şüphelenmek gerekir bu durumda hastaya ultrason yapılmalıdır. Kürtaj sonrasında parca kalıp kalmadığı ultrason ile kontrol edilsede bu durum hastaların başına gelebilir. Kürtaj sonrası pıhtı kalması ile parca kalması birbirine karıştırılabilir. Bu iki durum birbirinden farklıdır ve ultrason ile net olarak anlaşılmayabilir.  Kürtaj sonrası parça kalanlar  öncelikle ilaçla tedavi edilmeye  çalışılır sorun çözülemez ise tekrar kürtaj yapılması gerekebilir. Pıhtı kalanlar da aynı şekilde tedavi edilir.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Belirtileri:

  • Kürtaj sonrası ateş: Kürtaj sonrası yüksek ateş 39-40 derecelere ulaşıyorsa
  • Kürtaj sonrası titreme: Ateşle beraber titreme varsa
  • Kürtaj sonrası karın ağrısı: Gelip gelip gecen yada sürekli devam eden karın ağrısı
  • Kürtaj sonrası kötü kokulu akıntı:Rahatsız edecek kadar çok ve kötü kokulu vajinal akıntı
  • Kürtaj sonrası titreme üşüme: Yüksek ateş ve terlemeye ek olarak titreme

Yukarıda yazılan belirtiler varsa aklımıza kürtaj sonrası enfeksiyon gelmelidir ve en kısa sürede zaman kaybetmeden kürtaj yapan doktora hastanın durumu ile ilgili bilgi verilmelidir.

Kürtaj Sonrası Vajinal Akıntı:

Kürtaj sonrası sümüksü akıntı ve kürtaj sonrası vajinada kaşıntı olmasının nedeni kürtaj sırasında vajina içinin batikon ile temizlenmesi ve  kullanılan antibiyotikler ile vajina florasının bozulmasıdır.

Kürtaj sonrası kahverengi akıntı nın sebebi kürtaja bağlı olan kanın rahim içinde birikip yavaş yavaş  tekrar devam etmesidir.

Kürtaj Sonrası Verilen İlaçlar:

Kürtaj sonrası hangi antibiyotik kullanılır? Hastanın allerjik yapısına, takip edildiği başka bir hastalığının olup olmamasına ve bağışıklık sisteminin durumuna göre kürtaj sonrası antibiyotik yazılır. Her hastaya aynı antibiyotik yazılmaz. Daha çok penisilin, metronidazol ve doksisilin gurubu antibiyotikler yazılır.

Kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi: Kadının kan grubu negatif (-) erkeğin kan grubu pozitif (+) ise mutlaka kan uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır. Bu iğne kürtajdan sonraki 72 saat içinde yapılması gerekir. 72 saatten sonra yapılan uyuşmazlık iğnesinin bir faydası olmaz. Kan uyuşmazlık iğnesinin yapılma amacı daha sonraki gebeliklerde bebekte sakatlık oluşmasını engellemektir.

Kürtaj sonrası folik asit kullanımı: Kürtajdan sonra kısa süre içinde gebelik düşünülüyor ise bebeğin sağlıklı olması  ( nöral tüp defekti olmaması ), sinir sisteminde hastalık olmaması için folik asit kullanmak faydalı olacaktır.

Kürtaj sonrası fitil kullanımı: Kürtaj sonrası vajinal akıntı ve kaşıntı düzelmeyip devam ederse vajinal fitil kullanmak bu şikayetleri düzeltir. Fitil kanama durduktan sonra kullanılmalıdır.

Kürtaj sonrası tarlusal kullananlar ( farlutal): Bazı kadınlarda kürtaj sonrası adet gecikmesi olmakta hastanın tekrar adet görmesi için tarlusal kullanması gerekmektedir. Halk arasındaki adet söktürücü olarak bilinen ilaç tarlusaldır.

Kürtaj sonrası ella kullanımı: Ertesi gün hapı olarak kullanılan elle % 100 olarak gebeliği engellemez. Hastanın kürtaj olup olmaması bu durumu değiştirmez. Çiftlerin koruyuculuğu yani  daha yüksek yöntemler  kullanması gerekir.

Kürtaj sonrası cyclo-progynova: Kürtajdan sonra rahim iç zarının gebelikten önceki haline muntazam bir şekilde geri dönmesi ve adet gecikmesi olmaması için cyloproginova kullanılabilir. Kürtaj sonrası yapışıklık olarak bilinen asherman sendromu oluşmaması için bu ilacı kullanmak faydalıdır. Asherman sendromunu düzeltmek icin hastaya histereskopi yapılması gerekir.

Kürtaj Sonrası Psikolojik Durum:

Çiftler kürtaj olmaya kesin olarak karar vermezler ise bunun psikolojik etkisi çok daha yıpratıcı olmaktadır. Bu yüzden hastaların zamanı varsa acele etmeden ve düzgün bir şekilde karar vermeleri daha sağlıklı olacaktır. Hastaların kesin karar vermiş olarak kürtajlarını yaptırmaları kürtaj sonrası pişmanlık, depresyon gibi psikoloji bozukluğu yaşama ihtimallerini azaltmaktadır.

Kürtaj sonrası erkek psikolojisi kadınlar kadar olmasada etkilenmekte ve depresif düşünceler oluşmaktadır.

Kürtaj Sonrası Kontrol: 

Kürtaj işleminde iki önemli kontrol vardır.

Birincisi kürtaj bittiken sonra hasta uyanmadan ultrason ile yapılan kontrol. Bu kontrolde rahim içinde parca kaldığı görülür ise hasta uyutulmaya devam edilir ve rahim içinin tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra hasta uyandırılır.  Birinci kontrol dikkatli yapılmaz ise  parca kalmasından dolayı hastanın aşırı derecede fazla yada düzensiz kanamaları olabilir, hastaya tekrardan kürtaj işlemi yapılarak kalan parcaların temizlenmesi gerekebilir.

İkinci kontrol kürtajdan 7-10 gün sonra yapılır. İkinci kontrolde hastanın genel durumu değerlendirilir ateşi, ağrısının olup olmadığı, kanamasının nasıl olduğu sorulur. Daha sonra hastaya ultrason yapılır. İkinci kontroldeki ultrasonda rahim içinde parca yada pıhtı kalıp kalmadığına, karın içinde enfeksiyon yada kanama olup olmadığına, yumurtalıkların durumu kontrol edilir.

Kürtaj sonrası muayene nasıl yapılır: Hastanın bir şikayeti yoksa sadece muayene sadece ultrason ile yapılır. Ciddi enfeksiyon bulguları yada başka bir şikayet varsa mr, kan tahlilleri ve spekulum muayeneye eklenir.

Kürtaj sonrası muayene kadının ilerleyen yıllarda tekrar gebelik yaşamasında, cinsel hayat kalitesinin korunmasında, enfeksiyonların ve kanamalatın erkenden farkına varılıp tedavi edilmesinde ve  adet kanamalarının düzenli olması acısından önemlidir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Yumurtlama Olur: 

Kürtaj sonrası yumurtlama işlemden 15-20 gün sonra olmaktadır. Bundan dolayı kürtajdan sonra gebelikten korunma yöntemlerinden birini kullanmayan çiftlerde adet görmeden tekrar gebelik oluşabilir. Ve arka arkaya kürtaj yapılması gerekebilir. ben kürtaj oldum bu ay gebe kalamam demeyin her an ikinci bir gebelik ile karşılaşabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Spor Yapılabilir mi? 

Kürtaj sonrası ağır kaldırmak: Anestezinin etkisi geçtikten sonra hastanın ağrısıda yoksa ağırlık kaldırılabilir.

Kürtaj sonrası yürüyüş: rahatlıkla yürüyüş koşu yapılabilir. bu konuda hastalar kesinlikle rahat olabilirler.

Kürtaj sonrası yüzme: kürtaj sonrası yapılmasını istemediğimiz tek spor yüzmedir diyebiliriz. ilk hafta birikinti tarzında suya tüm vücudun batmasını gerektirecek sporlar yapılması kesinlikle yasaktır. Diğer tüm sporlar serbesttir.

Kürtaj Sonrası Zayıflama:

Gebelikte bebeğin büyüyebilmesi ve kilosunun artması için annenin kilosu her gecen gün biraz daha artar. Kilo artışı hormonlar sayesinde olmaktadır. kürtaj sonrası bu hormonal denge gebelik öncesi değerlerine döneceği için kadın eski kilosuna kavuşacaktır. Fakat zayıflama hızlı olmaz bir süre sabretmek gerekir.

Kürtaj sonrası yenmesi gerekenler: özellikle bir yenmesi geren bir besin yoktur hasta ne isterse onu yiyebilir diyet yapmaya gerek yoktur.

Kürtaj Sonrası Gebelik:  

Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olur: Kürtajın yapıldığı ay dahil her zaman gebelik oluşabilir. gebelik istenmiyorsa ilk aydan itibaren iyi bir korunma yöntemi secilmelidir. Sağlıklı gebeliklere ulaşmak için kürtajdan 2-3 ay sonra gebelik oluşmalıdır. Bu üre içinde kadının folik asit kullanması oluşacak gebeliğin sağlıklı olma ihtimalini arttıracaktır.

Kürtaj sonrası gebelik riski: kürtaj yapılır yapılmaz ilk ay gebelik oluşma ihtimali  %3-5 arasındadır.

Kürtaj sonrası gebe kalmak istiyorum şeklinde düşünen kadınlar 2-3 ay korunmalı daha sonra gebelik oluşmasına müsade etmelidir.

2-3 Kürtaj sonrası hamile kalınır mı ? Tabiki gebe kalınabilir. Fakat ne kadar çok kürtaj yapılırsa gebelik oluşmaması için risk o kadar fazla olur. Bu yüzden çiftler, kürtaj olmamak için profosyönel ve kendilerine en uygun  doğum kontrol yöntemi secmelidir. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ( Kürtaj bir korunma yöntemi değildir )

Kürtaj Sonrası Gebelik Testi: 

Kürtajdan sonra kandan yapılan gebelik testi ( kürtaj sonrası hcg değeri ) hemen negatifleşmez. gebeliğin kandan tespit edilememesi için 3-4 hafta gecmesi gerekir. Bunu bilmeyen hastalar kürtajdan sonra gebelikten tamamen kurtulduğunu öğrenmek için kandan gebelik testi yaptırır sonuç pozitif gelincede endişe duyar.

Kürtaj Sonrası İshal: 

Kullanılan antibiyotiklerden  dolayı bazı hastalarda kürtaj sonrası ishal oluşabilir. Bu durumda antibiyotiğin değiştirilmesi gerekir. Antibiyotiğin değiştirilmesine rağmen ishalde düzelme olmuyorsa bunun nedeninin araştırılması gerekir. Özellikle de besin zehirlenmesi olup olmadığının araştırılması gerekir.

Kürtaj Sonrası Sistit – İdrar Yolu Enfeksiyonu: 

İdrar yolları ile genital organlar birbirine çok yakın olduğundan nadirde olsa kürtaj sonrasında hastalarda sistit oluşmaktadır. Bol su içmek ve kürtaj sonrasında kullanılan antibiyotikler sistit tedavisi için yeterlidir.

Kürtaj sonrası vücuttaki değişiklikler:

Gebelikten dolayı oluşan kilo artışı, ödem, şişlik gibi değişiklikler kürtaj sonrasındaki iki hafta içerisinde yavaş yavaş düzelecektir. Kürtaj sonrası vucutta şişlik hastaların en sık sorduğu sorular arasındadır. bu şişliğin düzelmesi ve hastanın eski haline gelmesi için sadece zamana ihtiyaç vardır.

Kürtaj Sonrası Korunma:

Kürtaj sonrası en iyi korunma yöntemi hastadan hastaya değişmektedir. spiral, doğum kontrol hapı aylık yada üç aylık iğne secimi hastadan hastaya değişmektedir.  Hatanın yaşı, daha önceden doğum yapıp yapmadığı, takip edildiği hastalık ve hastanın isteğine göre doğum kontrol yöntemi secilir. Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili makalemizden daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Vajina Genişler mi?

Kürtaj sonrasında vajinada kalıcı bir genişleme oluşmaz. kürtaj yaparken rahim ağzının görülmesi için spekulum denen alet kullanılır. Spekulum ile vajina genişletilerek rahim azğzı görülür ve rahim ağzınndan rahim içine vakum sistemi yerleştirilip kürtajj yapılır. Kürtaj bittikten sonra spekulum vajinadan cıkartılır. İlk yarım saat vajinada bir miktar genişlik artışı olabilir fakat daha sonra vajina eski boyutuna ulaşır.

Kürtaj sonrası rahim genişler mi: 

Gebelik haftası artıkça rahimdeki genişlikte artar kürtaj sonrası rahim içi boşaldığı için rahim eski boyutuna ulaşır. Rahimin eski boyutuna ulaşması 40-45 gün kadar sürmektedir. Rahim eski boyutuna ulaşmak için ara ara kasılıp kasılıp gevşer ve bu sırada ağrı olur. Bu ağrılar rahimin eski boyutuna kavuşmak için kasılmalarından dolayı oluşmaktadır.

Kürtaj Sonrası Memede Ağrı ve Memeden Süt Gelmesi:

Gebelik sırasında memelerde süt bezlerinde büyümeler oluşur ve memede şişlik oluşturur.Ayrıca süt yapımını sağlayan prolaktin denen hormon yükselir. Prolaktin memede süt gelmesine neden olur. Kürtajdan sonra prolaktin seviyesi düşmesiyle memedeki şişlik iner ve süt gelmesi de kesilir.

Kürtaj Sonrası Karında Şişlik Olur mu?

Kürtaj sonrası her hastada olmasa hormonal dengenin tamamen alt üst olması ve kürtaj sonrası rahimdeki travma ve ödeme bağlı olarak karında şişlik olabiliyor. Karındaki şişlik hissi 10 güne kadar kendiliğinden düzelir bunun için ek bir tedaviye gerek yoktur.

Kürtaj Sonrası Mide Yanması:

Kürtaj mide yanmasına neden olmaz. kürtaj sonrası kullanılan ilaçlar hastanın midesine dokunursa yanma olabilir. Gebelikten dolayı mide yanması olan hastaların bu şikayetide kürtajdan sonraki ilk hafta içerisinde kendiliğinden düzelir. Mide yanması çin mide koruyucu tabletler, şuruplar proton pompa inhibitörleri kullanılabilir.

Kürtaj Sonrası Doğum:

Kürtaj sonrası doğum yapılabilir. Kürtajdan sonraki doğumların normal vajinal yoldan yada sezeryan ile yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kürtajdan sonraki gebeliklerde bebeğin ters durması, aşırı kilolu olması, annenin tansiyon yüksekliği yada bebeğin eşinin doğum kanalını kapatması gibi başka sebepler yoksa normal doğum yapılabilir. Kürtaj daha sonraki doğumların nasıl olacağı konusunda önem arz etmez.

Kürtaj Sonrası Dinlenme, Yorgunluk: 

Kürtaj yatış gerektirmeyen kısa ve ağrısız bir işlem olduğu için sonrasında yorgunluk oluşturmaz. Çoğu hasta kürtaj sonrası dinlenme ye gerek duymadan normal hayatına devam etmektedir. Anestezinin etkisi ile işlemden sonraki ilk dakikalarda hastaların baş dönmesi olmakta bu kısa süre içerisinde düzelmektedir. Kürtaj işlemi aç olarak yapıldığından hastaların kan şekeride düşmektedir. Özelliklede bir şeyler yiyip içtikten sonra hastanın kan şekeri yükselmekte, genel durumu hızlıca iyileşmektedir.

Kürtaj Sonrası Uykusuzluk:

Hormanal dengenin bozulması ve kürtajın yarattığı pskolojik travma nedeniyle hastalarda kısa süreli uykusuzluk problemi oluşabilmektedir.

Kürtaj Sonrası Lohusa Sayılır mı?

Lohusalık gebeliğin doğumla sonlandığı durumlarda olur. Tam olarak olmasa kürtaj sonrasında kadınlarda bir takım değişiklikler olmaktadır. Bundan dolayı lohusalık sayılabilir.

Kürtaj Sonrası İz Kalır mı: 

Kürtaj sonrasında iz kalmaz. Bir kadının doğum yaptığı muayene sırasında belli olur fakat kürtaj olduğu belli olmaz.

Kürtaj Sonrası Dış Gebelik:

Dış gebelik teşhisini koymak için bazen kürtaj yapmak gerekebilir. kürtaj sonrası dış gebelik teşhisi %100  konabilir. Kürtajda alınan parcalar patoljik incelemeye gönderilir patoloji sonucu dış gebelik yada rahim içi normal gebelik şeklinde rapor edilir buna göre hastanın tedavisi düzenlenir.

Kürtaj Sonrası Tüp Bebek: 

Kürtaj sonrası rahim iç zarında yapışıklık oluşursa ( asherman sendromu) histereskopi ile ( kapalı ameliyat )  bu yapışıklıkların acılması gerekir sonrasında gebelik oluşması beklenir. gebelik oluşmaz ise tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Kürtaj Sonrası Vicdan Azabı:

Kürtaj sonrasında çeşitli psikolojik problemlerin oluşmaması ve hissedilen vicdan azabının daha az olması için hastaların kürtaj yaptırmak istediklerinden kesin emin olmaları gerekir. Buna rağmen yinede etkileri olur fakat bunları atlatmaları daha kolay olmaktadır.

Kürtaj Sonrası Patoloji Sonucu:

İsteğe bağlı gebeliklerin sonlandırıldığı durumlarda patolojik inceleme genellikle istenmez .

Kadın hastalıkları ve doğumla ilgili patolojik inceleme gerektiren durumlarda alınan parcalar patolojiye gönderilir. ( kürtaj sonrası mol gebelik, rahim kanseri, endometrial hiperplazi,dışgebelik teşhisi, rahim polibi, ramim iç zarı kalınlaşması, ramim iç zarında myom )

Kürtaj Sonrası Prolaktin Yüksekliği:

Gebeliğin sonunda göğüsten süt gelmesi için prolaktin yükselir. Kürtajdan sonra bir süre prolaktin yüksek seyreder bir ay sonra normal seviyesine iner.  Kürtajdan sonra prolaktin yüksekliği devam ederse hiperprolaktinemi dediğimiz endekrinolojik bir hastalık düşünülmelidir. gerekirse hipofiz mr ı çekilip tanı netleştirilir ve tedavi başlanır.

Kürtaj Sonrası Vajina Temizliği:

Kürtaj sırasında vajina batikon ile temizlenir. Hasta taburcu olduktan sonra vajinal akıntısı olursa ovul , fitil kullanabilir. Su ile vajina içi kesinlikle temizlenmemelidir. Vajina içinin ( haznenin) suyla yıkanması vajina florasını bozar ve tedaviye dirençli vajinit ( vajinal mantar ) oluşmasına yol açar.

Kürtaj Sonrası Yaşayan Bebek:

İkiz gebeliği olan hastalarda kürtaj sırasında bir tanesi kürtajla alınıp diğeri büyümeye devam edebilir. Diğer gebeliğin devam ettiği fark edildiğinde eğer 10 haftadan büyük ise yasal olarak kürtaj işlemi yapılamaz. Bunun gibi aksi durumlarla karşılaşmamak için gebelik kesesi çok küçükken kürtaj yapılmamalı bir sür büyümesine müsade edilmelidir. Her şey net olarak görüldükten sonra kürtaj yapılmalıdır.

Çok çok nadiren hem rahim içinde hemde rahim dışında ( dış gebelik) oluşabilmektedir. rahim içindeki gebelik kürtajla alınır dış gebelik se büyümeye devam edip hasta iç kanama ile tekrar başvurabilir. Bu durumun tespit çok zordur.

Kürtaj Sonrası Lazer Epilasyon: Yapılabilir hiç bir zararı olmaz.

Kürtaj Sonrası Tansiyon: Gebelikte tansiyon genellikle düşük seyreder. Kürtajdan sonra tansiyon normal değerine ulaşır.

Kürtaj Sonrası Miyom:

Miyomu olan hastalarda kürtaj sonrasında miyomun yerleştiği yere göre aşırı kanama olabilir. bu yüzden kürtaj yapılmadan önce myomun rahim içindeki yerleşimine ve büyüklüğüne bakmak gerekir. Kürtajdan sonra aşırı kanama riski tespit edilirse gerekli önlemler alınarak  kürtaj işlemi yapılmalıdır.

Kürtaj Sonrası Rapor:

Kürtaj sonrası istirahat raporu ve patoloji raporu vardır. İsteğe bağlı kürtajları sgk karşılamadığı için bu işlemden sonra resmi rapor verilemez. Patoloji raporu patojojik inceleme istenen durumlarda hastalara verilir.

Kürtaj Sonrası Saç Dökülmesi:

Kürtaj sonrası sac dökülmesi beklenen bir durum değildir. kürtaj dışında saç dökülmesi yapan durumlar şunlardır ( Fiziksel stres, Hamilelik, Aşırı A vitamini alınması, Protein eksikliği ve yeme bozukluğu blumia, Kalıtım – genetik , Duygusal stres, kansızlık, guatr bezinin az çalışması, B vitamini eksikliği, otoimmün hastalıklar, Kemoterapi almak, Polikistik over sendromu (PKOS), Antidepresanlar, kan sulandırıcılar gibi ilaçlar, Yaşlanma)

Kürtaj Sonrası Sigara İçilir mi?

Anestezinin etkisi geçtikten sonra sigara içilebilir. Kürtajdan önce anestezi sırasında hastalar uyuyacağından nefes alıp vermede sorun oluşmaması için hastaların sigara içmesi istenmez.

Kürtaj Sonrası Su Gelmesi:

Kürtajdan sonraki hafta içinde kanla karışık su gelebilir. Saf su gelmesi beklenmez. hastalar idrarlarını kaçırıp bunu su sanabilir.Takip ve muayene sonrasında olayın nedeni ortaya çıkarılır.

Kürtaj Sonrası Sivilce: Kullanılan antibiyotik, kürtajın yarattığı stres ve gebelik hormonları sivilceye neden olabilir.

Kürtaj Sonrası Tampon: Kürtaj sonrası tampon kullanılmasını önermiyoruz. kürtaj sonrası düzgün kullanılmayan tampon enfeksiyon riskini çok fazla arttırmakta ve hayati tehlike oluşturmaktadır.

Kürtaj Sonrası Uçak: Kürtaj sonrası her türlü ulaşım aracı kullanılabilir tehlike oluşturmaz.

Kürtaj Sonrası Yorumlar:  Kürtaj sonrası yorumları merak eden hastalar ziyaretçi defterinden yorumları okuyabilir.

Kürtaj Sonrası Zehirlenme: Kürtaj sonrası enfeksiyon kapmaya halk arasında zehirlenme denmektedir. kürtaj sonrası düzenli olarak kontrole giden hastalarda bu ihtimal yok denecek kadar azdır.

Gelen Arama Terimleri:

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

40
Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
20 Comment threads
20 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
Jin. Opr. Dr. Özgür KartalNurRabiaNergisBusem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eylul
Ziyaretçi
Eylul

Merhaba doktor bey. Ben 4 haftalık gebeyken düşük yaptım zaten düşükten önce de kanamam olduğu için doktora gittim düşük dedi. Kürtaj yapmadı kendin düşüreceksin dedi. İki hafta önce kan tahlili yaptırdım değerlerin 1323 ten 28e düşmüştü. Ama hala kanaMam devam ediyor bazen kahverengi olarak bazen kan olarak. Alttan muayene etmiyorlar sadece kan tahliline bakip karar veriyorlar. Lütfen birşey söyleyin yardımcı olun bana özel doktora gidecek param yok maalesef

Begüm
Ziyaretçi
Begüm

Merhaba. Bebeğim 8 haftalıkken kürtaj oldum. 3 ay korunduk. Sonrasında 3 aydır denemeye devam ediyoruz fakat halen hamile kalamadım. Doktora gitmek istiyorum bir problem mi var diye. Şuan adetliyim. Adetim geçmeden mi gitmem lazım. Yardımcı olun lütfen

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Doktor bey merhaba, 15 gün önce 7 haftalıkken kürtaj oldum. Kürtajdan sonra her gün çok az kanamam oldu. Kontrole gittiğimde doktorum içeride kan biriktiğini ve zamanla atılacağını söyledi. Hala leke şeklinde kanamam var ve çok ağrılı bir süreç geçiriyorum. Biriken kanın böyle ağrılı bir şekilde kendiliğinden mi atılması gerekiyor? Doktorum farklı bir seçenek sunmadı yalnızca ağrı kesici verdi.

nazlı
Ziyaretçi
nazlı

merhabalar özgür bey
ben 9 şubatta bebeğimin kalp atışları alınamadığı için 6 haftalık hamileliğimde kanamada başlayınca kürtaj yapmak zorunda kaldılar kürtajdan sonra kanamam 10 kadar damla şeklinde sürdü ve 10 gün sonra enfeksiyon belirtileri olduğundan dolayı 7 gün yoğun antibiyotik tedavisi gördüm bu süreçte hiç eşimle ilişkimiz olmadı 5 marta kadar 5 martta yanlışlıkla korunmasız ilişki oldu ve kürtajdan sonra bugün 34 gün olmasına rağmen ay başı olmadım hemen hamile kalmış olabilirmiyim ve ay başı olmadan hamile kalmanın bir riski varmıdır bilgi verirseniz çok sevinirim

Efkar
Ziyaretçi
Efkar

Merhabalar, 24 gün önce(22 martta) kürtaj oldum. 1 hafta öncede(8 nisan) gece 3 kez araliklarla içime bosalma oldu. 11 saat sonra ella kullandım. Hamilelik riskim var mıdır? Bide yumurtlama gunumemi denk geliyor ?

Erhan guleryuz
Ziyaretçi
Erhan guleryuz

s a.eaim olu bebekten dolayi kurtaj oldu ve suan makak agrisi var bunormalmi bilgisi olanlarin yorumunu bekliyoruz iyi aksamlar

nurcan bekdemir
Ziyaretçi
nurcan bekdemir

Merhabalar 22 şubatta boş gebelikten dolayı kürtaj oldum olduktan sonra bir kac gun az kanamam oldu sonrasında ilk adet tarihim 8 nisan ondan oncesinde kan değerlerim düşmemişti takipteydim 8 nisan da hasta oldum kan degerim sifirlanmismidir ve korunmadik kan degerim şuan 50.05 çıktı sizce sağlıksız bir gebelikmidir

Halime çelik
Ziyaretçi
Halime çelik

Merhaba doktor bey ben 3 gün önce 7 haftalık bebeğimin kalp atışı olmadıgi için kürtaj oldum doktorm 10 gün kanama olacağıni ondan sonra korunmaniza gerek yok istediğiniz zaman çocuk düşünebilir sınız 3 ay beklemeye gerek yok folik asite devam dedi sizce ikinci çocukta da aynı şey olur mu çok korkuyorm doktorm sıkıntı olmaz her gebelikte kromozom anormali den dolayı düşük olabilir bu hep olmaz dedi ben de korkuyorm ya yine olursa diye

Hande
Ziyaretçi
Hande

Mrb ben 5hafta 2 günlük gebeligimi dün sonlandırdım 3 gün önceden ilişki yaşamıştım eşim korunmadı zaten kürtaj olacaksın dedi yani dün 5 haftalık gebeligimi sonlandrıp 3 gün önce tekrar hamile olamam dimi. Kafam çok karıştı sorumuda doğru anlatabilmişimdir umarım

Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi

Merhabalar 1 hafta önce 5 haftalık gebeliğimi sonlandırdım 1 haftadır kanamam durmadı regl kanaması şeklinde geliyor ağrım ilk günlere göre 1 haftanın sonunda çoğaldı sizce nedendir? Yada normalmidir doktor kontrole gelmemi söylemedi

Buse
Ziyaretçi
Buse

Doktor bey 5 gün önce 1 aylık düşük yaptım ilaç ile fakat ilk gün haddinden fazla parça düştü et parçası şeklinde daha sonra kanama devam etti aşırı derecede 3 4 gün kanama ve çok şiddetli bel ve kasık ağrısı çektim 5. Gün bugün düşüğümün aynı şekilde ağrı var ve damarlı bi et parçası düştü 3 gün üstüne ve bi anda kanamam kesildi ve ağrım daha şiddetlendi neden

Süm
Ziyaretçi
Süm

Merhabalar. Cerrahi operasyonlarınızda resimleride gördüğümüz klinik ortamında mı gerçekleşiyor? Birde kaç yıllık tecrübeniz var acaba ?

Zehra
Ziyaretçi
Zehra

Hocam meraba 30 mayista 3 bucuk aylik bebegimin karnimda öldugunu soylediler ve kurtaj oldum parca kalmis dediler 10gun sonra tekrar kurtaj oldum kanamda durdu hersey normle donmustu 3temmuzdada adeet oluyorum sandim ama sadece dusuk tehlikem oldugu zamab kahverengi lekeler gelmisti 3gundur ayni oyle.lekeler geliyo arkasi yok acaba neden olur normalmi bu durum

Ozlem
Ziyaretçi
Ozlem

Doktor bu m m ayıs 24 de kurta oldum aradan 1,5 ay gectı beta test yapıldı 4mayısta 230 ken sımdı 9,7korkuyorum acaba yenı yenı ı dusmus oluyo

Fatma
Ziyaretçi
Fatma

Günaydın Özgür Bey. Benim size bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim. Sitenizde kürtaj sonrası ile ilgili yazınızı okudum. Ben pazartesi günü kürtaj oldum 6hafta 6günlük idi. Koruyucu iğne vuruldu aslında ama doktor yine de antibiyotik vermek istediğini söyledi. Antibiyotiğim bitmek üzere. Süreç normal ilerliyor yazılarınızdan okuduğum ve anladığım kadarıyla ama klitoris bölgemde soyulma olduğunu farkettim acaba dediğiniz gibi yapılan işlem sonrasında vajinanın florasının bozulmasından mı kaynaklı yoksa başka sebebi olabilir mi? Kaşıntı, döküntü gibi şikayetlerim yok. Sadece klitorisimde bu olay. Pazartesinden beri kanamam var ped kullanıyorum onun yarattığı tahriş de olabilir mi? Son olarak da aşırı kanamam ya da ağrım yok… Read more »

Busem
Ziyaretçi
Busem

Merhaba doktor ben ben 7 haftalıkken kürtaj oldum 15 gün kananmam oldu fakat karnımda hala gaz sancısı gibi hareketler ara ara sancılarım var bazı sitelerde ikiz olursa gebeliğin devam edeceği falan yazıyor şuan devam etmiş olsa 9 haftalıl olurdu sizce ne yapmam lazım?

Nergis
Ziyaretçi
Nergis

Ben 4ay önce bebeğimin kalb atışı durma sonucunda kürtaj oldum kürtajdan 1.5ay sonra ilişki sonrası yoğun bir kanamam oldu 1.2saat sonra kesildi doktorum bana rahim kan dolu hamilelik süresince birikmiş kanı birden atmış olabilirsin dedi bana metiler DİE bir ilaç verdi onu kullandım 1hafta sonra regl oldum ve bende büyük parçalar düştü ama o kanamadan sonra bende kahverengi akıntı vardı o bitti ara ara hafif pembe kan adet sürem uzadı 4.5gün olurken şimdi 8.9gün oluyorum ve 1hafta önce tekrar ilişki sırasında taze kan geldi çok kırmızıydı bunların sebepleri ne olabilir yardım edin lütfen

Rabia
Ziyaretçi
Rabia

Merhaba. Benimde boş kesem var bebek hic olusmamıs kürtaj olucam ama vücudumda deri altinda agri şişlik ve kilo degisimlerim var bu durum kurtajdan sonra eski haline gelir mi ? Ben vücutdaki agrilı ödem icin ne yapabilirim ? Bu durum cok rahatsız ediyo kilo aldim sanıp moralim bozuluyo

Nur
Ziyaretçi
Nur

Kürtajdan sonra iki üç gün dinlendim tekrar işe başlasam durumum kötüye gider mi işe başlamamda sağlığım etkilenir mi çok ayakta kalmam kanamamı arttırır mı