Anasayfa » Kürtaj » Kürtaj İle İlgili Genel Bilgiler
Kürtaj İle İlgili Genel Bilgiler

Kürtaj İle İlgili Genel Bilgiler

Kürtaj ile ilgili genel bilgiler:

Evli olsun yada olmasın çiftler istenmeyen gebelik sorunu ile karşılaşabilirler ve yasal şartlar uygun ise kürtaj ile bu sorun çözülebilir. İstenmeyen gebeliğin kürtaj ile çözüme ulaşabilmesi için en önemli şart gebeliğin 10 haftadan küçük olmasıdır. Bu nedenden dolayı zaman çok önemlidir. Ultrason yaptırmamak, kandan yada idrardan gebelik testi yaptırmadan beklemek hastalara stres yükleyip ve zaman kaybettirmekten başka hiç bir işe yaramaz. Yasal süreyi geçiren hastalar kürtaj işlemlerini yaptıramaz.

İstediklerinde kürtaj işlemini yaptırmak kadınların en doğal haklarından birisidir. Hasta bilgilerinin ve yapılan tüm müdahalelerin gizli tutulması hekimliğin olmazsa olmaz  prensiplerinden görevlerinden biridir; hiç kimse hastaların kayıtlarına ulaşamaz ve hastaya ne işlem yapıldığını öğrenemez.Bilgi gizliliğinden dolayı tedirginlikleriniz varsa  Kürtaj olmak istediğinizde rahat olabilirsiniz. Kadın doğum doktoru olarak biz jinekolog ların  kürtaj olan hastaların bilgilerini ve kayıtlarını kendilerinden başka hiç kimseyle paylaşmadığımızı bilmenizi isteriz.

Kürtaj nedir?

Kürtaj kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ( jinekologların) çalışma hayatlarında en sık yaptıkları cerrahi müdahalelerin başında yer alır.

Kürtaj genellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılsada başka nedenlerden dolayıda yapılmaktadır. . Fakat en sık olarak istemli gebelik sonlandırılması için uygulanmaktadır.

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması dışında kürtajın yapıldığı diğer durumlar :

• Gebelikler bazen kendiliğinden düşebilir ve rahim içinde parça kalıp kanama devam edebilir. Bu kanamanın durdurulması ve rahim içinin temizlenmesi için kürtaj yapılması gerekir. Aksi durumda hasta bir daha gebe kalamayabilir yada kan kaybından ölebilir.
• Ultrason yada diğer tahlillerle nedeni saptanamayan aşırı ve düzensiz vajinal kanamaların nedenini bulmak için kürtaj yapılıp patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmektedir.  ( özellikle ileri yaştaki kadınlarda önemlidir)

Kürtajın kelime anlamı nedir?

Kürtaj Türkçe’ye 1930 lu yıllarda fransızca  curettage ( bıçak gibi kesici aletlerle kazınarak temizleme yapılan cerrahi işlem ) kelimesinin dönüşümü ile girmiştir. Günümüzde ise istenmeyen gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtaj ile sonlandırılması şeklinde kullanılmaktadır.

Vakumlu kürtaj yöntemi gebelik sonlandırmak için kullanılmasına rağmen  gebeliğin sonlandırılması dışında kürtajın yapıldığı diğer durumlarda halen metalden yapılan kaşık şeklindeki cerrahi aletler ( küret ) kullanılmaktadır. eskiden isteğe bağlı kürtajlarda bu metal kaşıklar ile yapılmaktaydı.

İstenmeyen gebelik sonlandırma işlemlerinde ( vakum yöntemi) kullanılan aletler plastik ve tek kullanımlık olduğundan dolayı rahim iç zarına zarar vermez fakat metal küretler rahim iç zarına zarar verebilirler.

Açıklama: kürdaj,kürdaş, kürtaş ve kürdas  gibi yanlış kelimeler kullanılmaktadır. Doğru olan ise kürtaj veya küretaj dır.  Bu kelimenin sözlükteki karşılığı; gebeliği sonlandırma, istenmeyen gebelik sonlandırma, bebek aldırmak, istenmeyen hamilelik sonlandırma  dır.

kurtaj

Kimler kürtaj yaptırabilir ( kürtaj şartları )

Kürtaj yaptırmak istiyorum diyen herkes bu işlemi yaptıramaz. Kürtajın yasal olarak yapılabilmesi için kürtaj şartları vardır ve bunların kesinlikle sağlanması gerekir.

• 18 yaşından büyük bekar kadınların kendi onayları yeterlidir
• 18 yaşından büyük evli olan kadınların, kendisinin ve eşinin beraber onay vermesi gerekmektedir.
• 18 yaşından küçük ve evli olmayan genç kızların kendilerinin onayına mahkemeninde onay vermesi gerekmektedir.
•Yukarıda belirtilen şartlar sağlansa dahi bunların hepsinde olmazsa olmaz şart gebeliğin 10 haftadan küçük olmasıdır. (Gebelik haftası hesaplayıcıdan  kaç haftalık gebe olduğunuzu hesaplayabilirsiniz)

Gebelik haftası hesaplanırken DİKKAT edilmesi gereken bazı önemli konular vardır: Gebelik haftası ölcümleri yapılırken kadın doğum doktorunun yada radyoloji doktorunun  ultrason ile yaptığı hesaplamalar esas alınır.

Gebelik haftası hesaplayıcıdan hesaplama yapılabilmesi için son adet tarihinin ilk günün bilinmesi gerekir. Adet tarihini hatırlayanlarda ultrason ile ölçülen gebelik haftası ile adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftası değerleri hemen hemen aynı çıkmaktadır.

Hastaların son adet tarihini hatırlayamadığı  yada gebeliğin olduğu ay geç yada erken yumurtlama olduğu zaman ultrason ve adet tarihine göre hesaplan gebelik haftaları farklı çıkmaktadır.

Bazende hastalar gebeyken kanamaları olur hastalar buna üstüne adet görme olarak tarif eder biz doktorlar ise buna düşük tehlikesi deriz. Bu kanama son adet kanaması olarak değerlendirilip gebelik haftası hesaplanmaya kalkılırsa hafta küçük çıkar. Hasta 12 haftalık gebeyken son adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftası 8 hafta çıkabilir. Hasta kürtaj yaptırmak için doktora gittiğinde iş işten gecmiş olmaktadır. çünkü 10 haftaya kadar olan gebelikler yasal olarak kürtaj ile sonlandırılabilir. Bu yüzden adet gecikmesi olduğunda gebelikten şüphelenip hemen doktora başvurmalısınız.yada kandan yada idrardan gebelik testi yaptırmalısınız.

Yukarıda anlatılan durumlardan dolayı bir yanlışlığın olmaması için gebelik haftasını kadın doğum doktorlarına giderek ölçtürmeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

Gebeliğin sonlandırması için ayrıcalıklı durumlar nelerdir:

•Bebeğin anne karnında kalp atışlarının durması yada bekeğin yaşamasına engel olan sakatlıkların olması  durumlarında heyet kararı ile gebelik kürtaj ile sonlandırılabilir. Bu gibi durumda gebelik kaç hafta olursa olsun gebelik sonlandırılabilir 10 haftadan küçük olma şartı aranmaz.
• Kadının hayatını tehlike sokacak kadar gebelikten dolayı kanamanın olduğu durumlarda kürtaj yapılması gerekir. bu durumda  kadın evli dahi olsa sadece kadının onayı yeterli olmaktadır. çünkü burda kadının hayatı söz konusudur.

kürtaj istanbul anadolu yakası

Kürtaj nasıl yapılır? gebelik nasıl sonlandırılır?

Kesin olarak karar verme sürecini aşıp kürtaj olmak istiyorum diye kliniğimize başvuran hastalarımız. Muayenehanemizde ultrasona alınıp gebelik haftası ölcümü yapılır. 10 haftadan küçük ise diğer aşamalar geçilir.

Gebelik sonlandırma işlemi hastanın isteğine göre aynı gün içerisinde yada başka bir gün yapılabilir. Hasta muayenehaneye geldiği gün kürtaj yaptırmak istiyorsa en az 5 saat aç ve susuz olması gerekir. Kürtaj işlemi başka bir tarihte yapılacak ise hasta yine 5 saat aç ve susuz olacak şekilde kliniğimize gelir.

anestezi doktorunun verdiği ile

Gebelik sonlandırılması için yapılan kürtaj işlemi sırasında uygulanan anesteziye sedo analjezi denir ( kürtajda genel anestezi büyük ameliyatlarda uygulanan anestezilere göre çok daha az miktarda ilaç kullanılır ). Genel anestezi ile kürtaj işleminde hasta derin uykuya geçer ağrısı sızısı olmaz.

Genel anestezi ile hasta uyuduktan sonra vakumlu kürtaj yöntemi ile hastanın gebeliği 5 dakika sonlandırılır

Muayenehanemize  kürtaj işlemi için başvuru ve sonrasındaki işlemler aşağıda anlatılmıştır:

a) Kürtaj olmak için randevu oluşturulması:

İstenmeyen gebelik sonlandırma işleminizin yapılabilmesi için ilk olarak sekreterimizden sisin için uygun bir tarihe randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihinde muayene olacaksınız ve sonra aklınıza gelen ve sormak istediğiniz bütün sorular doktorumuz tarafından cevaplandırılacaktır.

Not: muayene tarihinden önce sormak istediğiniz yada kafanıza takılan sorularınızı whatsapp dan doktorumuza yada sekreterimize iletebilirsiniz.

b) Muayene ve bilgilendirilme:

Kliniğimizde ultrason ile muayeneniz yapılır ve gebelik haftası hesaplanır. Daha sonra kürtaj işleminin nasıl yapılacağı, kürtaj  sonrasında nelere dikkat edilecekler,  hangi ilaçları kullanacağınız  bütün detayları  ile size anlatılacak kafanıza takılan ve sizi rahatsız eden konular varsa bunlar öncelikle açıklanacak. Kürtaj işleminizi yaptırmak istediğiniz tarih için hastaneden randevu alınacak. Kürtajınızı kliniğimize de  yaptırmak isterseniz, aynı gün yada başka gün içerisinde sekreterimiz tarafından işleminiz düzenlenecek.   Kliniğimize muayene için geldiğiniz gün kürtaj yaptırmak istiyorum derseniz en az 5 saat aç ve susuz olmanız gerektiğini unutmamanız gerekir.

c) Kürtajın yapılacağı hastanede yada klinikteki işlemler:

Kürtajın yapılacağı hastane yada özel klinikte resepsiyon kısmında kayıt işlemleri yapılır ve hasta odasına çıkarılır.

Daha sonra hasta mudahalenin yapılacağı doğumhane yada ameliyathaneye alınır. Anestezi doktoru tarafından sorulan sorulardan sonra uyutulur. Uyuduktan sonra bakterilerin enfeksiyon oluşturmaması için vajina içi  batikon ile temizlenir. Daha sonra gebelik haftasına göre seçtiğimiz çeşitli büyüklükteki tek kullanımlık karmen kanül dediğimiz plastik boru rahim içerisine ultrason eşliğinde yerleştirilir. Karmen kanüllerin arkasına vakum basıncını  ( negatif basınç ) oluşturan enjektör takılarak gebelik boşaltılır. Vakumlu kürtaj işlemi gebelik haftasının büyüklüğüne göre  2-5 dk  arasında tamamlanır. Vakumla kürtaj yöntemini ileriki bir tarihte istediğinizde zaman sağlıklı gebeliklere ulaşmanız için tercih etmekteyiz. Vakumla kürtaj işleminiz Opr. Dr. Özgür KARTAL tarafından yapılacaktır.

Şekil-1) Farklı büyüklerdeki boru şeklindeki karmen kanüller.

karmen-kanul

Şekil -2) Vakum basıncını oluşturan enjektörler

enjektor-alet

Kürtaj işlemi bittikten sonra hasta uyanmadan ultrason ile rahim içinde parca kalıp kalmadığı kontrol edilir ve emin olduktan sonra işleme son verilir. Hasta uyandığında kürtaj işlemi eksiksiz bir şekilde yapılıp kontrol edilmiş olur.

Kürtajı yapılan hastalarımızın isteği doğrultusunda hasta uyurken ağrısız olarak rahim içine spiral takılabilir.

Aneztezi doktoru tarafından genel anestezi kürtaj bittikten sonra sonlandırılır ve hasta 3-5 dakika içinde uyanır.

Hasta uyurken yapılan ağrı kesiciler hastanın uyandıktan sonrada ağrının olmamasını sağlar.

İsteğe bağlı kürtaj işlemi bittikten sonra hasta jinekolojik masadan sedyeye alınıp odasına götürülür.

Anestezinin etkisi geçtikten yarım saat sonra hasta normal beslenebilir istediğini yiyip içebilir. 30-45 dakika takip edilip hasta sağlıklı olarak taburcu edilir.
Eğer hastanın kan grubunuz negatif ( – ) eşinin kan grubu pozitif ( + ) ise kan uyuşmazlık iğnesi kürtajdan sonraki ilk 72 saat içinde mutlaka yapılmalıdır.kan uyuşmazlık iğnesi ileride oluşacak gebeliklerin sağlıklı olması için çok önemlidir.

• Kürtajdan sonraki 12 saat içinde araç kullanmak gibi riskli aktivitelerde bulunmamalı.
• Günlük yaşamdaki işler yapılabilir
• Antibiyotik düzenli kullanılmalı
• Ağrı olursa ağrı kesici kullanılmalı
• Kürtajdan sonra banyo yapılabilir. Fakat ilk 7 gün birikinti tarzındaki sulara girmek yasaktır ( deniz, havuz, küvet).
• Kürtaj sonrası adet kanaması hiç olmayacağı gibi ilk ay düzensiz de olabilir.
• İlk adet kanaması 40-45 gün içinde olur. Arada lekelenme olursa bunlar adet kanaması olarak sayılmaz

Kürtaj Sonrası işlemler

Kürtaj işleminden sonra hasta odasına alındığında ağrı genellikle olmaz eğer hafif bir ağrı varsa uyurken yapılan ağrı kesicinin etkisi ile kısa sürede geçer.

Hastalarda uyanma sırasında idrar yapma ihtiyacı ve vajinada dolgunluk hissi oluşabilir. Bunun sebebi kürtaj işlemini yaparken vajinaya yerleştirdiğimiz spekulumu işlemden sonra çıkarmamıza rağmen hale vajina içindeymiş gibi hissetmelerindendir.

Kürtaj sonrası kanama farklılık gösterir bazı hastalarda hiç kanama olmayabilirken bazılarında leke şeklinde kanamalar olur bazılarında da kanama uzun bir süre devam edebilir. Aşırı derecede fazla kanama olmadığı sürece bunlar normal olarak değerlendirilir.

Kürtajdan 7-10 gün sonra ultrason ile kontrol yapılır ve hastaya uygun doğum kontrol yöntemi önerilir.

Kontrolden sonra cinsel ilişki, havuz, deniz herşey serbesttir.

Kürtaj işleminden sonra 3. haftada yumurtlama gerçekleşir ve adet görmeden ikinci bir gebelik oluşabilir. Kürtaj yeni yapılmış olsada hasta tekrar aynı sorunla karşı karşıya kalabilir bu yüzden kontrolden sonra prezervatif- kondom ile korunmanızı öneriyoruz. İlk adetten itibaren hasta önerdiğimiz korunma yöntemini kullanabilir.

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
  Subscribe  
Bildir