Anasayfa » Kürtaj » Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları:

Kürtaj fiyatları Türk tabibler birliğinin her yıl belirlediği fiyatlar göz önüne alınarak belirlenir.

2019 yılı için  muayenehanelerde, özel hastanelerde ve tıp merkezlerinde uygulanan kürtaj fiyatları konusunda bilgilendirme yapmak için derlediğimiz yazımızda, yasal olarak tam rakam vermemiz mümkün olmasada, kürtaj işlemine ait ücretin aşağı yukarı ne kadar tuttuğunu ve küretaj masrafları ile ilgili daha kesin bilgilere nasıl ulaşabilirsiniz bunlara değineceğiz.

2019 Yılı  Kürtaj Fiyatları

Hastalar Kürtaj işlemi  her nekar yaptırmak istemesede bazen bu işleme mecbur kalmaktadır. İstanbulda kürtaj fiyatı  işlemin yapılacağı hastaneye, kliniğe, gebelik haftasına göre değişmektedir. Kürtaj fiyatları 900 lira ile 3500 lira arasında değişmektedir.

Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları

Özel hastanelerde bile kürtaj fiyatları farklıdır sabit bir fiyat yoktur. Hastane sahiplerinin dini görüşlerine göre her hastanede kürtaj işlemi yapılmıyor.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı kürtaj yapılması yasaldır. Devlet hastanelerinde kürtaj isteğe bağlı olarak her zaman yapılmıyor olsa da, isteğe bağlı kürtaj işlemi gerçekleştiren devlet – SGK  hastanelerinde fiyatlar özel hastanelere göre çok daha cazip ve uygundur. Hangi devlet hastanalerinde kürtaj işlemin yapıldığını ve yapılıyorsa kürtaj fiyatını öğrenmek için gitmek istediğiniz devlet hastanesini aramanız gerekmektedir.

Kürtaj Fiyatlarını Etkileyen  Faktörler?

Kürtaj fiyatları, işlemin uygulanacağı hastanenin özelliği  acıbadem- memorial gibi a-plus yada normal diğer hastaneler de yapılması fiyatı değiştiren bir nedendir. Muayenehanelerde yapılan kürtaj işlemi hastanelere göre daha uygundur.

Gebelik haftası büyüdükce kürtaj fiyatıda artmaktadır. tekrar hatırlatmakta fayda var yasal olarak kürtaj 10 haftaya kadar yapılmaktadır.

Kürtaj üçretlerini etkileyen diğer bir faktörde kürtajın genel anestezi ilemi yoksa lokal anestezi ilemi yapılacak olmasıdır. genel aneztezi ile kürtaj işlemi lokal anestezi ile yapılan kürtaj işleminden daha pahalıdır.

Kürtaj işlemi için ödenen üçretlere ultrason, kürtaj işlemi ve kontrol dahildir. Ultrason ve kontrol için ayrıca üçret alınmaz.

Kürtaj işleminin fiyatlandırmasını özetleyecek olursak; 

 • Gebelik ne kadar küçük ise yani ne kadar erken kürtaj yapılırsa, kürtaj ücreti de o kadar düşük olacaktır. 2827 nolu nüfus planlama kanununa göre de kürtaj 10 haftaya kadar yasal olarak yapılır. 10 haftadan büyük gebelikler kürtaj ile sonlandırılamaz. Bu suçtur yapanda yaptıran da cezalandırılır.
 • Özel hastanelerin kürtaj fiyatları devlet hastanesine daha fazladır. Bunun yanında, özel hastaneler arasında da kürtaj fiyatları  farklıdır.
 • Klinik ve özel muayenehanede yapılan kürtaj işlemlerinde hastanelere ödenen otelcilik bedeli olmadığı için daha uygun ve ucuzdur. Kronik hastalığı yada anestezi alması riskli olan hastaların ( allerji, kalp böbrek yetmezliği gibi) kürtaj işlemlerinin hastanede yapılması gerekir.
 • Lokal anestezi ile yapılan küretaj işlemi genel anesteziye göre daha uygun ve ucuzdur. Fakat genel anestezi ile yapılan kürtaj işlemi çok daha rahat, konforlu ve stressizdir. lokal anestezi ile yapılan kürtaj işleminde ağrıyı tamamen ortadan kaldıramazsınız. Hastanın bir miktar ağrısı olur.
 • vakum yöntemi ile yapılan kürtaj işlemi eskiden uygulanan metal kaşıklarla ( küret)  yapılan kürtaj işlemine göre daha pahalıdır. günümüzde hemen hemen her yerde vakum yöntemi uygulanmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken şey her hastaya tek kullanımlık vakum malzemelerinin kullanıldığından emin olmaktır.

Kürtaj fiyatları için sekreterimizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz. 05394263232

Kimler kürtaj yaptırabilir? 

Kadının yaşı 18’den büyük evli ya da bekar olabilir , gebeliği 10 haftadan küçük ise kürtaj işlemi yapılabilir. evli olanların eşlerininde imza vermesi gerekmektedir

Tıbbi durumlarda ( bebek sakatsa yada gebelik annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa)   10 haftadan büyük kürtaj işlemi yapılabilir bunun için devlet yada üniversite hastanelerinden heyet raporu gerekir.  Bu rapor alındıktan sonra kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi bilgilerini başkaları görebilirmi?  

Hasta bilgilerinin hasta dışında birilerine bildirmek suçtur ve cezası vardır. kanunlardan yada sağlık bakanlığı sitesinden de okuyabilirsiniz. Bunu  için içiniz rahat olabilir.

Hasta 18 yaşında küçük ise sadece mahkeme kararı ile kürtaj işlemi yapılabilir. Hastanın annesi babası mahkemeden yazılı evrak getirmesi gerekir.

Yasadışı Kürtaj Yapan Yerlere Kesinlikle Gitmeyin

Kürtaj yasal olmasına rağmen bazı hastalar kürtajın yasak olduğunu sanmaktadır. bundan dolayıda merdiven altı diye tabir edilen yerlerde işlem yaptırmaya çalışmaktadır. bu kadınının hayatını tehlikeye atar.  kürtaj işlemi kesinlikle doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Kürtaj işlemi mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından hastane yada ruhsatlı muayene şartlarında yapılması gerekir. Kürtaj oldukça basit fakat yine de ciddiye alınması gereken bir cerrahi operasyondur, komplikasyonlar oluştuğunda hayatı tehlikeye sokacak durumlar oluşabilir.

İnternette düşük hapları şeklinde ne olduğu belli olmayan ilaçlar satılmaktadır. Bunlarla kürtaj işlemi yapılamaz düşük yapılamaz mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından işlem yapılmalıdır.

İstanbulda Kürtaj Fiyatları Diğer İllere göre  Daha mı Yüksek?

İstanbul, Bursa, Anara gibi büyük illerde gerçekleştirilen bir çok ameliyatta olduğu gibi, kürtaj işlemlerinin fiyatlarının da Türkiye’nin diğer illerine göre daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fakat İstanbul gibi büyük bir metropolde çok sayıda doktor ve hastane seçeneği olduğu için kürtaj yapılan hastane ve klinik seçenekleride fazladır.  kürtaj işlemi yapanlardan fiyat isteyip ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Sonrada bütçenize uygun ve size güven veren yerler arasından tercih yapabilirsiniz.

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. kendinize uygun bir doğum kontrolü yöntemi seçmelisiniz.

Kürtaj işleminde ödeyeceğiniz tutarı şunlar oluşturmaktadır;

 • Kadın doğum uzmanının işlem için aldığı miktar ,
 • Eğer hastanede yapılacaksa sizin tercih ettiğiniz yada bizim önerdiğimiz hastaneye ödenecek tutar
 • Bizlerin de çoğunlukla tercih ettiği gibi genel anestezi ile yapılacaksa anestezi uzmanının ücretlerinin toplamıdır.

Sizlerinde tahmin ettiği gibi her hastanenin ve o hastaneye bağlı olarak çalışan anestezi uzmanının ve kürtajı yapacak olan kadın doğum uzmanının uyguladığı fiyatlandırma farklı olduğundan tercih ettiğiniz hastane, doktor ve hatta bulunduğunuz şehir bile kürtaj ücretleri ni değiştirecektir.

Yukarıda okuduklarınızdan sonra kürtaj ne kadar sorusunun yanıtını daha çok  sizin tercihlerinizin  belirlediğini anlamışsınızdır. Kürtajın markalaşmış bir hastanede yaptırması ile sıradan bir hastanede yada muayene ortamında yapılması arasında ciddi fiyat farkları olmasıda gayet normaldir. Kürtaj fiyatları istanbul gibi bir yerde diğer şehirlerimize göre çok daha fazla çeşitlilik göstermektedir.

Kürtaj fiyatları nı etkileyen bir çok neden vardır. Bu faktörleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 1. Gebelik hastası ( gebelik haftası büyüdükçe kürtaj fiyatı artmaktadır- yasal sınır 10 hafta olduğu için gebelik haftası 10 haftadan büyük olanlara kürtaj işlemi yapılmaz)
 2. Kürtajın yapılacağı özel hastanelerde kürtaj fiyatları değişmektedir. markalaşmış hastanelerde kürtaj fiyatları yüksek olmaktadır. A Plus bir hastahanenin fiyatı ile sıradan bir hastanenin fiyatları birbirinden farklıdır.
 3. Kürtajın yapılacağı yerin hastane yada özel muayene olmasına görede kürtaj fiyatı değişmektedir.
 4. Kürtaj sırasında kullanılacak anestezinin türü de kürtaj fiyatını değiştirmektedir. Genel anestezi ile yapılan kürtaj fiyatı lokal anestezi ile yapılandan daha pahalıdır.
 5. Kürtaj yöntemi fiyatı değiştiren diğer bir parametredir. Vakumlu kürtaj yöntemi eski kazıma şeklinde olan kürtaja göre hem daha sağlıklı hemde daha pahalıdır. ( Biz sadece vakumlu kürtajı uyguluyoruz diğer yöntemi yapmıyoruz )
 6. Hastanın daha önceden sezeryan gibi ameliyatlar olması kürtajı zorlaştırabileceği için kürtaj fiyatları daha fazla olmaktadır.

Kürtaj olmak isteyen hastalarımız telefonla arayarak kürtaj fiyatları ( çocuk aldırma fiyatı )hakkında bilgi alabilir  ve işlemlerini kolaylıkla yaptırabilir. Kürtaj ile ilgili sorularınızı doktorumuza whatsaptan sorabilirsiniz. 05306018675

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
  Subscribe  
Bildir