Anasayfa » Kürtaj » Kürtaj Çeşitleri
kürtaj çeşitleri

Kürtaj Çeşitleri

Kürtaj Çeşitleri:

Kürtaj çeşitleri  anestezi tercihine ve uygulanan yönteme  göre sınıflandırılır.

       1.Kürtaj, uygulanan anesteziye göre  iki şekilde yapılabilir:

1. Genel anestezi ile kürtaj ( en çok tercih edilen ve daha konforlu olan yöntemdir)

2. Lokal anestezi ile kürtaj ( hastaların bazıları çok nadiren istemektedir )

2. Kürtaj yapılma yöntemine göre ikiye ayrılır:

1. Kaşık şeklindeki aletlerle yapılan kürtaj ( özel durumlar dışında artık kullanılmıyor )

2. Vakumlu kürtaj ( güncel kürtaj yöntemidir  )

 kürtaj çeşitleri

Bu tercihler birleştirildiğinde kürtaj yöntemleri arasında en konforlu ve sağlıklı olanı  genel anestezi ile yapılan  vakumlu kürtaj yöntemidir.

Küretaj yöntemleri ve kürtaj yöntemleri aynı anlama gelmektedir , kürtaj fransızca küretaj kelimesinin türkçeleşmesi sonucu dilimize girmiştir.

Kürtaj çeşitleri arasında hastalarımızın hemen hemen hepsi genel anestezinin kullanıldığı vakumlu kürtajı tercih etmektedir. Biz jinekologlara görede en iyi kürtaj yöntemi uyutularak yapılan vakumlu kürtajdır.

Genel anestezi ile vakumlu kürtaj nasıl yapılır:

Muayene masasına alınan hastaya, anestezi uzmanının ilaçları yapabilmesi için damar yolu açılır. Anestezi doktorunun verdiği ilaçlarla hasta uyutulur. Enjektöre şeklindeki vakumlu kürtaj aletleriyle küretaj işlemi yapılıp kontrole geçilir. Ultrason ile rahim içinde parca kalıp kalmadığı kontrol edilir ve kürtaj işlemine son verilir. Hasta uyandıktan sonra  20 dakika kadar dinlenir ve taburcu edilir.

Kürtaj çeşitleri dendiği zaman hastalarımızın aklına kürtaj işleminde uygulanan anestezi yöntemi gelmektedir ( genel anestezi ile yapılan kürtaj, lokal anestezi ile yapılan kürtaj).  Halbuki kürtajda farklılık yaratan asıl faktör kürtajın yapılma yöntemidir. eski yöntem olarak bilinen metal kaşıklarla yapılan kürtaj ve yeni teknoloji olan vakumlu kürtajdır.

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

4
Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
SelinJin. Opr. Dr. Özgür KartalSerap Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Serap
Ziyaretçi
Serap

Merhaba hocam bu ay ayın 10 unda Doğum kontrol hapına başladım. Bu ay başladığım gün itibaren 12,19,21,22 itibari tarihlerinde eşim içime boşalarak ilişkiye girdi. Hapa bu ay ilk kez başladığım için bu arada kanamam bu tarihe kadar devam ediyor.. sizce regliyken içime boşalması durumumda hamile kalırmıyım lütfen cevaplarsınız cok mümnun olurum teşekkürler

Selin
Ziyaretçi
Selin

Reglimi 15 gun gecmisken kan testi yaptirdim <2 cikti yanilma ihtimali varmidir?