Anasayfa » Genel Jinekoloji » Kolposkopi » Kolposkopi nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Tüm bilgiler
Kolposkopi nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Tüm bilgiler

Kolposkopi nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Tüm bilgiler

Kolposkopi nedir? Nasıl ve Neden Yapılır  Tüm bilgiler

Kolposkopi yapan doktorlardan Opr.Dr. Özgür KARTAL sorularınızı yanıtlıyor.

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi rahim ağzı, vajina ve vulvanın hastalık belirtilerini yakından ineceleyip teshis etmek için yapılan özel bir jinekolojik muayene şeklidir. Bu muayane için kolposkop denilen tıbbi cihaz kullanılır. Normal jinekolojik muayene benzemektedir.

Kolposkop nedir? Cıplak gözle göremediğimiz hastalıklı alanları büyüterek görmemizi sağlayan ışık kaynağı ve mercekleri olan bir cihazdır.

Kolposkopik muayene; anormal smear sonuçlarında, yüksek riskli hpv tiplerinin varlığında ve jinekolog tarafından şüpeli durum tespit edildiği zaman yapılır.

Kolposkopik inceleme de hastalıklı dokuların daha net görülebilmesi için %2 lik asetik asit ve kolposkopinin merceğinin önüne takılan renkli filtreler kullanılır.

Kolposkopik değerlendirme sonucunda süpheli doku görülür ise rahim ağzından biyopsi yapılması gerekebilir.

Kolposkopi işlemi sırasında alınan biyopsinin patoloji sonuçlarına ( L-sil, H-sil, asc-us) görede hastanın tedavisi ( leep, konizasyon, histerektomi ) pilanlanır.

Kolposkopi Nasıl Yapılır

Kolposkopi Nasıl Yapılır

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Hasta jinekolojik muayenede olduğu gibi hazırlanır. Vajina duvarlarını ve rahim ağzını görmek için speculum takılır. Vajina içi ve rahim ağzı gazlı bez ile temizlenir. Hastalıklı bölgenin ortaya çıkıp görülebilir hale gelmesi için özel bir solüsyon sıkılır. 2-3 dakika kadar etki göstermesi beklenir.

Kolposkopi cihazı rahim ağzını görebilecek şekilde hastanın karşısına yerleştirilir. Rahim ağzını net görebilecek şekilde mercek ve uzaklık ayarı yapılıp ayrıntılı olarak inceleme yapılır. Şüpheli bir yer izlenirse buradan biyopsiler alınıp patolojiye gönderilir. Patoloji sonuçlarına göre hastanın tedavisi yapılır yada takiplere devam edilir.

Kolposkopi öncesi hazırlık nasıl olmalı?

Kolposkopi öncesi hazırlık nasıl olmalı?

Kolposkopi öncesi hazırlık nasıl olmalı?

Kolposkopik muayene özel muayenelerde yapılabilen ağrısız bir işlemdir.

 • Kolposkopi yapılabilmesi için kadının adet kanamasının olmaması gerekmektedir. Kanama görüntü kalitesini bozup dokuların net bir şekilde değerlendirilmesini engeller.
 • Kolposkopiden önce en az iki gün vajinal ilişki olmamalıdır
 • 3-4 gün öncesinden vajinal ilaç kullanıyorsanız bunları bırakmalısınız.
 • Tampon kullanmayın
 • Vajinal duş yapmayın

Kolposkopik biyopsi nasıl yapılır?

Kolposkopik biyopsi nasıl yapılır?

Kolposkopik biyopsi nasıl yapılır?

Hasta jinekolojik masada hazırlanıp kolposkopi düzgün pozisyonda ayarlanır. İncelenecek yere asetik asit solüsyonu uygulanır. 2-3 dk beklenir şüjpheli alanlar da anormal damarlanmalar ortaya cıkar ve beyaz renk oluşur. Renk değişimi olan yerlerden doku örneklemesi biyopsi yapılıp patoloji labarotuvarına gönderilir.

Kolposkopi öncesi kadınlar ciddi endişe ve korku yaşayabilir. İnternet ortamında çok gereksiz bilgiler okumak hastaların bu sıkıntılarının daha da artmasına neden olabilir. Kolposkopi işlemine konsantre olmasını ve uykusuzluk yaratabilir.

Hastaların kadınlar kulübü gibi yerlerden bu bilgileri okumak yerine doktorların yazdığı makaleleri ve bilimsel yayınları okuması en doğru yaklaşımdır.

Kolposkopik biyopsi sağda solda yazdığı gibi çok ağrılı bir işlem değildir. Rahim ağzı kısmen ağrıya duyarsızdır, buradan ağrı kesici kullanılmadan yapılan biyopsiler bile hastayı rahatsız etmez ve ağrısı olmaz.

Korkularınızdan ve endişelerinizden kurtulmanın en iyi yolu kolposkopik biyopsi öncesi kolposkopi ve sonuçlarına göre tedavilerin yazıldığı broşürler okumak ve işlemle ilgili tüm sorularınızı doktorunuza sorup ayrıntılı bilgi almaktır.

Kolposkopi neden yapılır?

Kolposkopi neden yapılır?

Kolposkopi neden yapılır?

Son yıllarda aile hekimlerinin ücretsiz olarak yaptığı hpv testleri sonrasında yüksek riskli hpv tiplerinin saptanması ve smear sonuçlarında anormal dokuların tespit edilmesi en sık kolposkopi nedenlerini oluşturmaktadır.

Kolposkopi normal olmayan hücresel değişikliklerin varsa nedenini ortaya cıkarmak için yapılan bir testtir.

Yüksek riskli hpv ( human papilloma virus) pozitifliğinde ( Yüksek riskli hpv tipleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82)

 • Anormal smear sonuçlarında ( rahim ağzının kanser oluşmadan önceki hastalıkları yada tedavi edilmaz ise kansere dönüşebilecek hastalık )
 1. Asc-us (Önemi belirlenemeyen atipik skuamoz hücreler )
 2. Asc- h (yüksek grade lezyonun dışlanamadığı anormal yassı epitel hücreleri )
 3. L-sıl (düşük dereceli skuamoz intraepitelyal lezyon)
 4. H-sıl ((yüksek dereceli skuamao intraepitelyal lezyon)
 • Jinekolog tarafından şüpheli bir durum tespit edildiğinde
 • Cinsel ilişki sırasında kanama
 • Tekrar eden yetersiz smear sonuçları

Kolposkopi sonucu kaç günde çıkar?

Kolposkopi sonucu kaç günde çıkar?

Kolposkopi sonucu kaç günde çıkar?

Kolposkopi sırasında şüpheli doku görülüp biyopsi alınır ise patoloji sonucunu 3 iş günü içerisinde çıkartabilmekteyiz.

Kolposkopi sonucuna göre uygulanan tedaviler hastanın yaşına göre değişmektedir.

-Cin1 sonucu genellikle takip edilir

-Cin2  ve Cin3 sonuçlarında konizasyon yada leep ile rahim ağzının bir kısmının alınması gerekebilir bu durum hastanın yaşına göre değişebilmektedir

-Rahim ağzı kanseri sonucunda : Kanserin evresine göre ameliyatı farklılık gösterir.

Kolposkopi biyopsi sonucunda tedavi olarak ne yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız. Tüm belgelerinizi mail yoluyla gönderebilirsiniz whatsapptan bize ulaştırabilirisiniz.

Kolposkopi sonrası dikkat edilecekler

Kolposkopi sonrası dikkat edilecekler

 Kolposkopi sonrası dikkat edilecekler

 Kolposkopi ciddi riskleri olmayan basit bir işlemdir. Bu yüzden bu işlemden korkmanıza gerek yoktur. Kolposkopi yapılıp biyopsi yapılmaya bile gerek duyulmadıysa sonrasında dikkat etmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Kolposkopik biyopsi yapıldı ise kolposkopi sonrası 2-3 gün leke tarzında kanamanız koyu renkli akıntınız olabilir. Ve aşagıda yazanlara dikkat etmelisiniz.

– Kolposkopi sonrası cinsel ilişki bir hafta sonra serbesttir. Kanama devam ediyorsa bir süre daha beklemeniz gerekir.

 • Kolposkopi sonrası ağrı kasılma tarzında ve en fazla adet sancısı şeklinde olmaktadır. Bu işlemden korkan hastalara uyutarakta kolposkopi yapabilmekteyiz.
 • Kolposkopi sonrası kanama leke tarzında ve koyu kahverengidir 2-3 gün içinde durur çok nadiren bu süre uzayabilir
 • Kolposkopi sonrası adet düzeni bozulmaz ve adet kanamasına kolposkopinin hiçbir etkisi olmaz.
 • Kolposkopi sonrası tedavi patoloji raporuna göre düzenlenmektedir. Patooji raporunuzu bize ileterek ne yapılması gerektiği konusunda bilgi alabilirisiniz.
 • Kolposkopi sonrası hamilelik oluşabilir bu yüzden gebelik oluşmasını istemiyorsanız mutlaka korunmalısınız.

Gebelikte kolposkopi yapılır mı?

Gebelikte kolposkopi yapılır mı?

 Gebelikte kolposkopi yapılır mı?

Rahim ağzı kanser tarama smear ( simir ) testi gebelik rutinlerinin arasında yer almaktadır. Kadınların bir çoğu kadın doğum muayenesine gitmeyi ve smear testi yaptırmayı ihmal ettiğinden gebelik bu testin yapılması için iyi bir neden olmaktadır.

Rahim ağzı kanser tanısı alan kadınların % 3 ‘üne gebelik sırasında tanı koyulmaktadır. 

Gebelik srasında hormonal değişikliklerden dolayı smear testinde farklılıklar olabilir. Bu nedenden dolayı smear testinin gebeye ait olduğu patoloji doktoruna mutlaka söylenmelidir.

Smear testinde kolposkopi yapılmasını gerektirecek sonuçların cıkması durumunda, gebelerde kolposkopi rahatlıkla yapılabilir.

Hamilelikte transformasyon zonu çok daha kolay bir şekilde görüldüğü için kolposkopi ile rahim ağzının değerlendirilmesi daha kolay olmaktadır.

Kolposkopi ile tanının doğrululuk oranı % 99 seviyelerindedir.

Kolposkopi sırasında şüpeli lezyon varsa biyopsi alınması gerekebilir. Biz kolposkopi yapan doktorlar gebelerde biyopsi yapılacak ise hamileliğin 3. ve 6. ayları arasında yapılmasını uygun görsekte, gebeliğin her ayında bu işlem yapılabilir.

Kolposkopi yapılan gebelerde en sık gördüğümüz komplikasyon kanamadır. Mudahale etmeden bu kanama bir süre sonra durmaktadır.

Gebelikte kolposkopi yapılması gereken hastalara özetle şunları söyleyebiliriz.

 • Smear sonuçlarında ( LSIL / CIN-1 ) gelen hastada gebelik varsa kolposkopi yapılası gerekir. Sonuç normal gelirse gebeliğin ilerleyen haftalarında smear yapılması gerekir.
 • Smear sonucunda ( HSİL / CİN2-CİN3 ) veya rahim ağzı kanserini düşündürecek bir durum var ise tanıyı netleştirmek için kolposkopi eşliğinde biyopsi yapmak gerekir.
 • Gebelikte ecc ( endoservikal küretaj yapılmaz

Gebelikte ( CIN1 / CIN2 / CIN3 ) tanıları saptanır ise vajinal normal doğum yaptırılır ve sonrasında uygun tedaviye başlanır.

Gebelikte rahim ağzı kanser öncüsü olarak bilinen hastalıkların kansere dönüşme yüzdesi gebe olmayanlara göre daha düşüktür.

Gebelikte ve kolposkopi yapılması gerekir dediğimiz hastalarımız çoğunlukla yaptırmak istememektadir. Kolposkopik muayenenin gebeliğe kötü bir etkisi yoktur ve gebelerin kolposkopiden korkmasına gerek yoktur.

Gebelikte kolposkopi yapılır mı? : kesinlikle yapılabilir ve bebeğe bir zarar vermez.

Kolposkopi hakkında merakettiğiniz tüm sorularınızın yanıtını web sitemizde bulabilirsiniz unlara ek olarak sorularınız bizleri arayıp Dr özgür kartaldan bilgi alabilirsiniz.

Kolposkopi sırasında yapılan ecc ( endoservikal küretaj) ne demek?

Kolposkopi sırasında yapılan ecc ( endoservikal küretaj) ne demek?

Kolposkopi sırasında yapılan ecc ( endoservikal küretaj) ne demek?

Kolposkopi sırasında rahim ağzının net olarak değerlendirilemediği durumlarda veya smear testinde sonucunda hastalık tespit edilip kolposkopik incelemede şüpeli alan görülmeyen durumlarda endoservikal kürtaj ( ECC) yapılmalıdır.

Endoservikal kürtaj ( ECC )nedir: Rahim ağzı kanserinin geliştiği transformasyon zonu adı verilen alanın kolposkopi ile görülemediği durumda rahim ağzının iç tarafının kürete edilerek buradan patolojik inceleme için doku alınmasıdır.

hamilelerde ve bağışıklık yetmezliği olan hastalarda ecc katiyen yapılmamalıdır.

Kolposkopi sırasında yapılan Endoservikal kürtaj ( ECC ) ile rahim ağzı ile ilgili gözden kaçan hastalıklar var ise bu tespit edilir. Bu yüzden çoğu zaman kolposkopi sırasında ecc yapılır.

Kolposkopi ücretleri ne kadar?

Kolposkopi ücretleri ne kadar?

 Kolposkopi ücretleri ne kadar ?

Türkiyede kolposkopi cihazı sınırlı sayıda hastanede vardır ve kadın doğum doktorlarının çoğu da kolposkopik muayene yapmaz. Bu nedenlerden dolayı kolposkopi üçretleri biraz yüksektir.

Kolposkopi üçreti kolposkopinin yapılacağı kliniğe hastaneye göre farklılık göstermektedir. Özel muayenehanelerde yapılan kolposkopi üçretleri hastaneye göre daha uygun olmaktadır.

Hastaneden hastaneye görede kolposkopi üçretleri arasında büyük farklılıklar olmaktadır.

Önemli olan hastane değil kolposkopiyi yapacak olan doktorun deneyimidir. Kolposkopi sırasında değerlendirme ve biyopsi yapılması gerekiyormu bunun kararının düzgün verilmesi en önemli konudur. Bu da kolposkopi deneyimi ve tecrübesiyle alakalı bir durumdur. Doktorun deneyimi ve tecrübesi ne kadar iyiyse kolposkopi de o derece doğru yapılacaktır.

Kolposkopi üçreti ne kadar ? hastanın tercihlerine göre değişmektedir. Marka değeri olan hastanelerde kolposkopi fiyatları 3000-4000 tl civarında iken diğer hastanelerde 1500-2000 tl dir, muayenelerde kolposkopi ücreti daha düşük fiyatlara yapılmaktadır. Güncel fiyatlar için sekreterimizi arayabilirisiniz.

Kolposkopi sırasında patolojik inceleme için biyopsi alınıp patolojik incelemeye gönderilirse kolposkopi fiyatlarına kolposkopik biyopsi ücreti eklenmektedir.

Yukarda verdiğimiz kolposkopi üçretleri kolposkopik biyopsi fiyatı dahildir.

13 yıldır jinekolojik kanser ameliyatları ile uğraşmaktayım ve yüzlerce kolposkopi deneyimim olmuştur. Kolposkopi konusundaki tecrübem ve deneyimimden dolayı kolposkopi ve jinekolojik kanserler konusunda istanbulda dört hastaneye danışmanlık vermekteyim. Bu tür kolposkopi yapılması gereken hastalar kliniğimize yönlendirilmektedir.

Tecrürebelerimiz ışığında kolposkoopi yapılması gereken hastalara modern tıbbın gerektirdiği şekilde yaklaşmaktayız.

Hastalara yapılması gereken

 • kolposkopi
 • konizasyon
 • leep ve
 • gerekirse kanser cerrahisi ameliyatlarıı yapmaktayız.

Kolposkopi ve kansere dönüşebilme olasılığı olan hastalıklar hakkında kafanıza takılan her konuda bizlere ulaşabilirsiniz.

Kolposkopi Görüntüleri

Kolposkopi Görüntüleri

Kolposkopi görüntüleri

Kolposkopi sırasında çektiğimiz hastalık tespit edilen rahim ağzı (serviks) görüntülerini aşagıdaki resimlerden inceleyebilirsiniz.

Şekil – 1 ) AGUS:Atypical Glanduler Cells of Undetermined Significance (Önemi Belirlenemeyen anormal glanduler hücreler)

kolposkopi resim 1

Şekil – 2 ) CIN1 / L-SIL (Cervical Intraepitelial Neoplasm tip1 / Low-grade Squamous Intraepitelial Lesions – düşük dereceli skuamoz intraepitelyal lezyon)

kolposkopi resim 2

Şekil – 3 ) CIN2 / H-SIL (Cervical Intraepitelial Neoplasm tip2 / High-grade Squamous Intraepitelial Lesions – yüksek dereceli skuamao intraepitelyal lezyon)

kolposkopi resim 3

Şekil – 4 ) CIN3 / H-SIL (Cervical Intraepitelial Neoplasm tip3 / HGSIL:High-grade Squamous Intraepitelial Lesions yüksek dereceli skuamao intraepitelyal lezyon)

kolposkopi resim 4

Şekil – 5 ) Rahim ağzı kanseri / serviks ca

kolposkopi resim 5

Kolposkopi ne kadar sürer ?

Kolposkopi ne kadar sürer ?

Kolposkopi ne kadar sürer ?

Kolposkopik muayene 10-15 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. inceleme sonucunda biyopsi yapılmaya karar verilirse 10 dakika daha süre eklemek işlem için yeterli olacaktır.

Kolposkopi ne zaman yapılmalı ?

Kolposkopi ne zaman yapılmalı ?

Kolposkopi ne zaman yapılmalı ?

Kolposkopi cihazı ile dokuların net bir şekilde görüntülenip değerlendirilmesi için adet kanamasının bittikten sonra en az 2 gün beklemek gerekir.

Kolposkopi öncesi en az 2 günlük cinsel ilişki olmamalı ve vajinal ovül ilaç kullanılmamalıdır.

Kolposkopi yapan doktorlar

Kolposkopi yapan doktorlar

Kolposkopi yapan doktorlar

Kolposkopi yapan doktorlar kolposkopi sertifikası için kurslara katılmış daha sonra jinekolojik kanser ameliyatları yapılan merkezlerde calışmış kolposkopi tecrübesine sahip deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıdır.

Hastaya kolposkopi yapmak yeterli değildir kolposkopi yada kolposkopik biyopsi patoloji sonucuna göre ne yapmak gerektiğinin bilinmesi daha önemlidir.

Kolposkopiyi hangi doktor yapar ? kadın doğum uzmanlarının kolposkopi yapma yetkisi vardır . Fakat bu konuda bilgi sahibi olan, bununla ilgili eğitimler alan ve tecrübesi olan jinekoloklar kolposkopi işlemini yapar.

Jinekologların büyük çoğunluğu kanserle yada kansere dönüşebilek hastalıklar (prekanseröz) ilgilenmezler. Bunun nedeni kanser ameliyatlarının, tedavilerinin ve takiplerinin zor ve sıkıntılı olmasından dolayıdır. Bu nedenlerden hastaları kolposkopi ve kolposkopik biyopsi yapan doktorlar a yönlendirirler.

Eğitim hayatımı kanser cerrahisi yapılan bir merkezde tamamladım ve özel ilgi alanlarımdan biriside kolposkopi ve jinekolojik kanser cerrahisidir.

Özel muayenehanemizde kolposkopi cihazımız olduğunda hastalarımıza bu hizmeti verebilmekteyiz.

Kolposkopi yapan doktor olarak hastalarımıza bu işlemden korkmamalarını ve ihmal etmemelerini öneririm.

Kolposkopi yaptıranlar ve kolposkopi yaptırmak isteyenler:

Kolposkopi yaptıranlar ve kolposkopi yaptırmak isteyenler:

Kolposkopi yaptıranlar ve kolposkopi yaptırmak isteyenler:

Smear ve hpv sonucuna göre kolposkopi yapılması gereken hastalar kolposkopi yapan hastaneler ve kolposkopi yapan doktor aramaktadır. Kolposkopi türkiyede her hastanede yaygın olarak bulunmadığından ve her jinekologun kolposkopi yapmamasından bu konuda hastalar sıkıntı yaşamaktadır.

Bundan dolayıda internette kolposkopi yapan doktor ve hastaneleri araştırmaktadır. Devlet hastanelerinde ve bazı özel hastanelerde kolposkopi bulunmaktadır. Hangi hastanedekolposkopi var bunu ancak o hastaneye giderek öğrenebilirisiniz.

Kolposkopi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızın diğer bölümlerinden okuyabilirsiniz. Kolposkopi biyopsi yaptıranlar ın yorumlarını inceleyebilirsiniz.

İletişim bilgilerimizden bize ulaşıp dr.özgür kartal ‘a kolposkopi ile ilgili sorularınızı direk sorabilirsiniz.

Kolposkopi yapan hastaneler

Kolposkopi yapan hastaneler

Kolposkopi yapan hastaneler 

Kolposkopik muayene özel hastanelerin çoğunda yapılmamaktadır. Bunun nedeni jinekologların büyük bir bölümünün kolposkopi tecrübelerinin, deneyimlerinin olmamasından ve en önemli olanı ise bu konuya ilgi duymamasındandır.

Kadın doğum uzmanlarının çok büyk bir bölümü, kolposkopi yapılan hastaların takiplerinin zor ve sıkıntılı olmasından dolayı hastalara kolposkopi yapmak yerine kolposkopi merkezlerine ve kolposkopi konusunda deneyimli doktorlara sevk ederler.

Kolposkopisi yapan hastaneler oranı tüm hastane sayısını aranlarsak oldukca düşük sayıdadır.

İstanbulda dört hastanenin kadın hastalıkları ve doğum bölümünün çerrahi danışmanlığını yapmaktayım, bu hastanelerde kolposkopi çihazı malesef bulunmamaktadır. Bu nedenle kolposkopi yapılacak hastalar bana yönlendirildiğinde kolposkopi lerini özel muayenehanemde yapmaktayım.

İstanbulda kolposkopi yapan hastaneler az olduğundan bu durum hem hastalar için büyük bir sıkıntı yaratmaktadır.

İstanbul çok büyük bir metrepololmasına rağmen kolposkopik biyopsi yapan hastaneler oldukça az sayıdadır. istanbul anadolu yakasında ve avrupa yakasında kolposkopi yapan devlet hastaneleri sayısıda azdır.

Kolposkopi yapan hastaneler istanbul genelinde özel ve devlet olarak sayıları azdır. Bu durum diğer illerimizde dahada kötüdür.

Kolposkopi hakkında sık sorulan sorular:

Kolposkopi hakkında sık sorulan sorular:

Kolposkopi hakkında sık sorulan sorular:

Kolposkopi adetliyken yapılır mı?

Genellikle adet kanaması varsa yapılmaz fakat acil bir durum varsa ve hasta illa yaptırmak istiyorsa rahim ağzı gazlı bez ile silinip kolposkopik muayene ve biyopsi yapılabilir.

Kolposkopi bakirelere yapılır mı?

Kızlık zarının dış kısmında yer alan küçük dudaklarda anal bölgede büyük dudaklarda siğil ve benzeri hastalıklar varsa kolposkopi yapılabilir. Bakirelerde rahim ağzı na kolposkopi yapılamaz. Kızlık zarı bozulur. Bakire olanlarda kolposkopi yapacak br durumun oluşma ihtimalide yok denecek kadar azdır.

Kolposkopi acı verirmi?

Kolposkopi sırasında acı ağrı oluşmaz fakat biyopsi yapmak gerekirse bir miktar ağrı olur olur fakat bu hastayı çok fazla miktarda rahatsız etmez. Rahim ağzı ağrıya duyarsız bir bölgedir.

Uyutularak genel anestezi ile kolposkopi yaptırmak isteyen hastalarımız olursa isteklerini yerine getirebilmekteyiz.

Kolposkopi yan etkileri ?

Kolposkopinin önemli bir yan etkisi yoktur. Normal jinekolojik muayeneye cok benzemektedir.

Gelen Arama Terimleri:

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

12
Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
4 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
aysel darolselmahaleGulcanDilek çalık Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
gül
Ziyaretçi
gül

iyi günler doktor bey internette bir çok şey okudum ve çok korkuyorum. kolposkopiyi mutlaka uyuyarakmı yaptırmam gerekiyor. çok mu canım yanar. bana kolposkopi yapılması gerekiyormuş. bana yardımcı olurmusunuz. devlet hastanelerinde uyutmadan yapıyorlarmış. ben uyuyarak kolkoskopimi yaptırmak istiyorum. siz uyuyarak yapıyormusunuz. lütfen bana yardımcı olun.

Dilek çalık
Ziyaretçi
Dilek çalık

Merhaba doktor bey bende kolposkopi yaptırıcam ve coķ korkuyorum parça alınıcak acı duyarmıyım beni bilgilendirirmisiniz çok teşekkürler

hale
Ziyaretçi
hale

Merhabalar dr bey bende kolposkopiyaptiricam ama korkuyorum devlette yapilicak uyutmuyorlarmis cok aci verirmi hpv 31 çıktı kanser riski yuksekmidir tesekkurler

selma
Ziyaretçi
selma

merhaba 25 haftalık gebeyim.gebeliğimden önce smear testimde hpv 18-62 çıkmıştı.bir kadın doğum doktoru kolposkopi önerdi.gebeliğim başlayınca da korktum bir de kolposkopiyi her yer yapmıyor.bulamıyorum.istanbul avrupa yakasındayım.şimdiye kadargittiğim doktorumda kolposkopi falan önermedi..sadece riske atmayız sezeryan yaparız dedi.bir eczacı da normal doğum yap hpv falan kalmaz dedi.birde şöyle birşey var benim genital bölgemde yada herhangi başka yerde bir uçuk yada yara yok.ne yapacağımı şaşırmış durumdayım…