Anasayfa » Genel Jinekoloji » Dış Gebelik » Dış Gebelikte Kürtaj Neden ve Ne Zaman Yapılmalıdır?
Dış gebelikte kürtaj neden ve nezaman

Dış Gebelikte Kürtaj Neden ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dış gebelikte kürtaj neden ve ne zaman yapılmalıdır?

Dış gebelik takibi sırasında tanıyı kesinleştirmek ve tedaviyi düzenlemek için bazı durumlarda kürtaj yapmak gerekmektedir. şekil-1 ve 2’yi kendi test sonuçlarınıza göre adım adım takip ederseniz ne zaman kürtaj yapılması gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Dış gebelikte iki durumda kürtaj işlemi yapılır:

Birinci durum ( şekil-1 de 10 numara ile gösterilen bölge) 

 • Bhcg değeri 1500’ün altında ve 48 saatte 2 kat artış göstermiyor
 • Ultrasonda rahim iç zarı kalın görülüyor
 • Hastanın hayati tehlikesi yok ise

 

İkinci durum  ( şekil-1 de 14 numara ile gösterilen bölge) 

 • Bhcg değeri 1500’den büyük
 • Ultrasonda rahim içinde yada dışında gebelik düşündüren görüntü izlenmiyor
 • Ultrasonda rahim iç zarı kalın görülüyor
 • Hastanın hayati tehlikesi yok ise

Her iki durumda da kürtaj yapılmasının nedeni hastada dış gebelik olup olmadığının kesin olarak anlamak içindir. Kürtaj ile alınan parcaların patoloji raporu ve ertesi gün yapılan bhcg değerine göre hastanın takip ve tedavisi düzenlenir .

Şekil-1) Dış gebelik tanısı nasıl konur?

dış gebelik tanısı nasıl olur

 

Şekil-2) Dış gebelikte kürtaj neden ve ne zaman yapılmalıdır?

dış gebelikte kürtaj ,dış gebelikte kürtaj neden yapılmalıdır, dış gebelikte kürtaj şartmıdır

 

Dış gebelik şüphesi olan hastada kürtaj kararı verilip yapıldıktan sonra alınan parçalar patolojik incelemeye gönderilir.

 • Patoloji sonucu dış gebelik olarak rapor edilir ise

2 günde bir bhcg ve transvajinal ultrason yapılmalıdır.

–  Bhcg değeri azalıyor ise 5’in altına düşene kadar takipler sürdürülür.

–  Bhcg değeri yükseliyor yada aynı seviyelerdeyse ve ultrasonda dış gebeliğin büyüklüğü 3,5 cm den küçük ölcülür ise dış gebelik ilaç ile tedavi edilir. ( metotrexat)

–   Bhcg değeri yükseliyor yada aynı seviyelerdeyse ve ultrasonda dış gebeliğin büyüklüğü 3,5 cm den büyük ölcülür ise dış gebelik ameliyat ile tedavi edilmelidir.

 • Patoloji sonucu rahim içinde sağlıksız gebelik (abortus ) olarak gelir ise

2 günde bir bhcg ve transvajinal ultrason yapılmalıdır.

–  bhcg değerinde %15 den fazla düşüş var ise bu durum rahim içinde sağlıksız gebelik vardır hasta düşük yapıyordur anlamına gelir. bhcg değeri 5’in altına inene kadar takip edilmelidir.

–  bhcg değeri yükseliyor ise hastalarında kafasını çok karıştıran bir durum olan heterotropik gebelik olabilir. heterotropik gebelikte hem rahim dışında hande rahim içinde gebelik oluşur. Bu çok nadirde olsa görülebilen bir durumdur.

Dış gebelikte kürtaj ile ilgili hastalarımızdan gelen sorular ve cevapları:

 • Dış gebelikte kürtaj yapılır mı?

Dış gebelikte kürtaj yapılır fakat burdaki kürtajın amacı dış gebeliği ortadan kaldırmak için değil dış gebeliğin tanısını kesinleştirmek için yapılır.

 • Dış gebelikte kürtaj şart mı ?

Dış gebelikte kürtaj şart değildir. Yukarda belirttiğimiz gibi bazı şartların oluşmuş olması gerekmektedir. Dış gebelik tanısı almış hastaların bir kısmını sadece izlemek yeterlidir. Dış gebelik tedavisini yazdığımız makalemizden bu konuyu okuyabilirsiniz.

 • Dış gebelik kürtajı nasıl olur nasıl yapılır ?

Dış gebelikteki kürtaj probe kürtajdır. Rahim içindeki şüpheli dokular alınır ve patolojiye gönderilir. Bunun sonucuna göre tanı kesinleşmiş olur.

 • Dış gebelikte kürtaj olur mu?

Dış gebelikte kürtaj yapılabilir yukarıda anlattığım gibi bu kürtajın nedeni dış gebelik teşhisini netleştirmektir..

 • Dış gebelik kürtajla alınır mı?

Dış gebelikteki kürtajın amacı gebeliğin alınması değildir. bu mümkünde değildir. dış gebelik rahim dışındadır. kürtaj ile rahim içi temizlenebilir. dış gebelik ile en cok karışan durum hastanın düşük yapması ve rahim içinde bir miktar parcanın kalmasıdır. kürtajdan sonra kanda yapılan gebelik testi dediğimiz bhcg değeri hızlıca düşerse bu hastanın düşük yaptığını gösterir. Kürtajdan sonra bhcg değeri aynı kalırsa yada aynı seviyelerde seyrederse bu dış gebelik olduğunu gösterir.

 • Dış gebelikte kürtaj sonrası

Dış gebelikte kürtaj sonrası hastanının bhcg değerleri hemen hemen aynı gelir yada artmaya devam eder. Ultrasonda dış gebeliği düşündürecek görüntü izlenirse . ilaç tedavisi yada ameliyat gerekebilir. Hangi tedavinin yapılacağına hastanın genel durumuna, ultrason ve bhcg sonucuna göre verilir. Dış gebelik tedavisini yazdığımız makalemizden bu konuyu ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Gelen Arama Terimleri:

Hakkında ethemkoklu

2
Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jin. Opr. Dr. Özgür KartalMuradiye Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muradiye
Ziyaretçi
Muradiye

Merhaba hocam 1 mart günü dış gebelik şüphesiyle kurtaj oldum. Değerim 2600 civarıydı. 2 martta 1700 civarında çıkınca beni taburcu ettiler. 3 martta 679 civarındaydı. Şuan sancılarım var kasiklarimda ve ara ara az kanamam birazda baş dönmesiyse. risk devam ediyormu yoksa olağan şeylermi bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal
Editor

merhaba bhcg değerinizdeki düşme hızı rahim içinde sağlıksız bir gebelik olduğunu düşündürüyor. bu ağrı ve kanamanız normal. değerinizin sıfırlanana kadar takiplere devam edin