Anasayfa » Genel Jinekoloji » Dış Gebelik » Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?
Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dış gebelik döllenmiş olan yumurtanın rahim içinde değilde rahmin dışında bir yere yerleşmesi ve burada büyümesidir. Döllenmiş yumurtanın rahim içine ulaşıp buraya yerleşmesine ve yuvalanmasına engel olan tüm nedenler dış gebeliğin oluşmasını sağlar.

En sık tüplerde görülür (%90-95). Gebeliğin ilk aylarındaki anne ölümlerinin en sık nedeni dış gebeliğe bağlı kanamalardır. Her 100 gebelikten 2’sinde dış gebelik görülmektedir.

Yazımızın en alt kısmında dış gebeliği anlatan resimler ve videolar vardır. Bunları incelemeniz konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Gebeliğin rahim içinde değilde dışında oluşmasının nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Tüpleri etkilemiş enfeksiyonlar
 • Tüplerle ilgili gecirilmiş ameliyatlar ( tüp bağlanması, bağlanmış tüplerin tekrar acılması )
 • Tüplerde doğuştan olan anomaliler (aşırı kıvrımlı, yada tüplerin küçük olması gibi)
 • Gecirilmiş karın içi ameliyatlar (appandisit, bağırsak yada kist ameliyatları gibi)
 • Hastada daha önce dış gebelik oluşması
 • Çikolata kisti yada endometriozis hastalığının varlığı
 • Kadının yaşı 35-44 yaşlar arasında daha sık görülür
 • Doğum kontrolü için spiral (ria) kullanılması
 • Sigara kullanımı
 • Daha önceden düşüklerin ve kürtajların olması
 • Doğum kontrol hapları (içinde sadece progesteron bulunanlar)
 • Taşam tarzı

Enfeksiyonlar ve gecirilmiş ameliyatlar sonucunda tüplerde hasar ve tıkınıklık oluşur. Bu durum döllenmiş yumurtanın tüpün içinde ilerlemesini engeller ve gebeliğin tüp içinde yerleşip büyümesine neden olur.

Gebelik oluşmasını engellemek için yapılan ( kordon – tüp bağlama ) yada bağlanmış tüplerin tekrar acılması ( tubaplasti) ameliyatlarından sonra da dış gebelik meydana gelebilmektedir.

Karın içindeki, özellikle rahime yakın organlarda yada yumurtalıklarla ilgili ameliyatlardan (appandisit, bağırsak, yumurtalık kisti ) sonra dış gebelik oluşabilir.

Kadının daha önceden dış gebelik gecirmesi dış gebeliğin tekrar oluşma ihtimalini % 10 arttırmaktadır. İki defa dış gebelik geçirmiş ise ihtimal %25 civarında olmaktadır.

Bazı kadınların tüpleri, doğuştan çok kısadır yada çok uzun ve kıvrımlıdır . Bunlar gibi doğuştan nedenlerde dış gebeliğe yol açabilir.

Kadının yaşlanması ile tüp görevini gerçekleştiremez ve döllenmiş yumurtayı rahime doğru ilerletemez. Bundan dolayı 35-44 yaşında dış gebelik ihtimali artar.

Çikolata kisti ve endometriozis, rahim, yumurtalık ve tüpler etrafında yapışıklık oluşturur. Böylece tüpün yumurtalıkyan yumurtayı alıp rahime doğru ilerletmesi mümkün olmaz.

Sigara , tüpün döllenmiş yumurtayı rahim içine doğru ilerletmesini engelleyerek dış gebeliğe neden olur.

Yaşam tarzı da cinsel ilişki ihtimalini artırmaktadır. Birden fazla cinsel partnerin olması, ilk cinsel ilişkinin küçük yaşlarda olması. Vajina içerisinin su ile yıkanması (vajinal duş) alışkanlığının olması. Dış gebelik ihtimalini arttırmaktadır.

 

dış gebelik nedenleri nelerdir?

 

 

dış gebelik sebebleri

Resim-2) Dış gebelik tipleri

 

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
  Subscribe  
Bildir