Anasayfa » Genel Jinekoloji » Dış Gebelik » Dış Gebelik Nasıl Olur ?
Dış gebelik nasıl olur?

Dış Gebelik Nasıl Olur ?

Dış gebelik nasıl olur ?

Normal gebeliğin nasıl oluştuğunu öğrendikten sonra dış gebeliğin nasıl oluştuğunu çok daha kolay anlayabilirsiniz.

Erkeğin cinsel ilişki sırasında vajinaya bıraktığı milyonlarca spermden bir çoğu rahim ağzından geçerek rahimin içine buradan da tüplere doğru ilerler.

Kadının yumurtalığından yumurtladığı yumurta, tüpler tarafından tutulur ve rahime doğru ilerletilir.

Tüpün en geniş yeri olan ampulla da, sperm yumurtanın içine girerek yumurtayı döller. Döllenen yumurta bir taraftan bölünerek hücre sayısını arttırır bir taraftanda yuvalanacağı rahime doğru ilerler. 5-7 gün içinde rahim içine ulaşan ve belli bir büyüklüğe erişen döllenmiş yumurta buraya yuvalanır.

Sperm ile döllenen yumurtanın rahim dışında çoğu zaman da tüplere yerşelip yuvalanmasıyla dış gebelik oluşur.

 

Şimdi normal gebelik oluşumu ile dış gebelik oluşumunu anlatan videoları arka arkaya izleyelim.

 

Video-1: Normal gebelik nasıl oluşur

Video-2: Dış gebelik nasıl oluşur

Dış gebelik çeşitleri ve nasıl oluştukları aşağıda acıklanmıştır.  Resim-1 de dış gebelik çeşitlerini inceleyebilirsiniz

 

Dış gebelik nasıl oluşur ve nerelerde oluşur

Resim-1) Dış gebelik çeşitleri

 

Tubal gebelik nasıl oluşur?

Döllenmiş yumurta tüpün içinden geçerek rahime doğru ilerlerken bir nedenden dolayı tüpün içinde bir yere takılıp rahime doğru ilerleyemez, tüpün içinde takıldığı yerde yuvalanır ve burada büyümeye başlar. Buna tüpe yerleşmiş dış gebelik denir.

 

Ovarian (yumurtalıkta) dış gebelik nasıl oluşur?

Normalde sperm ve yumurta tüpün ampulla denilen en geniş yerinde birleşir ve döllenme gerçekleşir. Bazen döllenmiş yumurta tüpün içinden rahime doğru ilerleyemez ve ters yöne hareket ederek yumurtalığın üstüne düşer. Gebelik yumurtalığa yuvalanıp burada büyümeye başlar. Buna ovarian dış gebelik yada yumurtalığa yerleşmiş dış gebelik denir.

 

Abdominal ( karın boşluğuna yerleşmiş ) dış geblik nasıl oluşur?

Normalde sperm ve yumurta tüpün ampulla denilen en geniş yerinde birleşir ve döllenme gerçekleşir. Bazen döllenmiş yumurta tüpün içinden rahime doğru ilerleyemez ve ters yöne hareket ederek tüpün ucundan karın boşluğuna düşüp buraya yuvalanıp büyür. Buna abdominal gebelik yada karın boşluğundaki dış gebelik denir.

 

Servikal ( rahim ağzında ) dış gebelik nasıl oluşur?

Döllenmiş yumurta tüpün içinden geçerek rahime doğru ilerler ve rahim içine tutunarak burada yuvalanır ve büyür. Bazen döllenmiş yumurta rahim içine tutunamayup rahim ağına düşer ve burada yuvalanıp büyür buna servikal dış gebelik yada rahim ağzına yerleşmiş dış gebelik denir.

 

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
  Subscribe  
Bildir