Anasayfa » Genel Jinekoloji » Dış Gebelik » Dış Gebeliğin Riskleri ?
Dış Gebeliğin Riskleri ?

Dış Gebeliğin Riskleri ?

Dış gebeliğin riskleri

Dış gebelik döllenmiş olan yumurtanın rahim içinde değilde rahmin dışında bir yere yerleşmesi ve burada büyümesidir.

En sık tüplerde görülür (%90-95). Gebeliğin ilk aylarındaki anne ölümlerinin en sık nedenidir. Her 100 gebelikten 2’sinde dış gebelik görülmektedir. Normal gebelikte döllenmiş yumurta tüplerin içinden gecerek rahmin içerisine ulaşır ve buraya yerleşir. Herhangi bir nedenden dolayı döllenmiş yumurta tüpün içinden gecerek rahim içine kadar olan yolculuğunu tamamlayamaz ise dış gebelik oluşur. Dış gebelikler en sık tüplerde görüldüğü için dış gebelik denilince aklımıza ilk olarak tüpe yerleşmiş gebelik gelmektedir.

Dış gebelik belirtileri ile normal gebelik belirtileri aynıdır.

  1. Adet gecikmesi,
  2. Gebelik testlerinin pozitif cıkması
  3. Bulantı,
  4. Kusma,
  5. Göğüslerde hassasiyet
  6. Adet gecikmesi

Normal gebelikte görülen tüm belirtiler dış gebelikte de görülür. Bu belirtilere bakarak dış gebelik mi normal gebelik mi ayırt edilemez.

Tüplere yerleşen gebelik büyümeye başlar ve belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra tüpleri germesi neticesinde tüplerin yırtılmasına ve kanamaya neden olabilir.

Bu durum fark edilmez ve tedavi edilmez ise iç kanama sonucu anne ölümü ile sonlanabilir.

Dış gebeliğin gebeliğin erken teşhis ve tedavisinin önemi buradan kaynaklanır.

Dış gebelik riskleri nelerdir ?

  • Tüpün alınması gerekebilir
  • İç kanama oluşabilir
  • Hastanın acil olarak ameliyat alınması
  • Anenin kanamaya bağlı şok nedeni ile kaybedilmesi

Bir çok hasta dış gebelik zehirlenmesi hakında sorular sormaktadır, dış gebelik zehirlemesi diye bir şey yoktur. Dış gebelik tanısı gec koyulursa dış gebeliğin zararları vardır. Bunlar yukarıda acıklanmıştır.

 

Dış gebelik sakıncaları, zararları :

Dış gebelik tedavilerinden sonra gerek ilaç tedavisi gerek ameliyat sonrası tüpler fonksiyonunu yitirebilir. İç kanama olabilir. Hasta ameliyat olmak zorunda kalabilir. Dış gebelik tanısı ne kadar erken konarsa tedavisi o kadar kolay olur. Erken tedavi hastanın tüplerinin zarar görmesini, ameliyat olmasını engeller.

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
  Subscribe  
Bildir