Anasayfa » Genel Jinekoloji » Bartolin Kisti » Bartolin Kisti Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar
Bartolin kisti tedavisinde güncel yaklaşımlar

Bartolin Kisti Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar

Bartolin kisti tedavisinde güncel yaklaşımlar

Bartolin kisti hastada ciddi sıkıntılar oluşturmadığından öncelikle medikal tedavi yapılmalıdır.

Bartolin kisti ilaç tedavisi :

Sıcak su oturma banyosu masaj ve antibiyotik ile bartolin kisti tedavisi:

Sıcak su oturma banyosu ve masaj bartolin bezi kanalındaki tıkanıklığın yumuşayıp acılmasını sağlamaktadır.

Bartolin kisti antibiyotik tedavisi bartolin bezi kanalının tıkanmasına neden olan enfeksiyonun ortadan kalkmasını ve kanalın acılmasını sağlamaktadır.

Antibiyotiğin, sıcak su oturma banyosu ve masaj tedavisine eklenmesi başarı şansını arttırmaktadır.

Sıcak su banyosu nasıl yapılır: günde 2 defa bir hafta boyunca uygulanmalıdır. Hasta içine oturunca bartolin kisti suyun içinde kalacağı şeklde sıcak su ayarlanır ( leğen, küvet gibi ). Bu şekilde oturcak sistemi kuramayan hastalar sıcak su ile ıslatılıp sıkılmış havluyu bartolin kistinin üstüne koyabilir. Sonra ara ara baş parmak ile işaret parmağı arasına alınarak bartolin kistine masaj yapılır. Masaj yaparken ağrınız oluşacak kadar bastırabilirsiniz.

Burada suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor çok sıcak su kullanılırsa yanıklar oluşabilir.

Bu tedavinin başarı şansı düşüktür fakat denenmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Bu tedavi ile bartolin kisti düzelmez ve hastanın hiç bir şikayeti yok ise iki yol izlenir.

  1. Bu şekilde hasta takip olmak isteyebilir ve takip edilebilir. Bartolin kistlerin sonunda apseleşeceği unutulmamalıdır. Apse belirtileri ortaya cıkarsa hastanın zaman kaybetmeden doktora gitmesi gerekir.
  2. Hasta bartolin kistinin varlığından ve görüntüsünden mennun değilse cerrahi tedavi uygulanması gerekir.

 

Bartolin kistinin ameliyat ile yapılan tedavileri:

     1.  Bartolin kisti drenajı ve aspirasyonu nedir nasıl yapılır?

Bartolin kistinin içindeki sıvının enjektör yada ince nester yardımı ile boşaltılmasına bartolin kisti aspirasyonu denir.

Enjektörün iğnesi ile bartolin kistinin içine girilir ve kistin içindeki sıvı cekilir.

Yada lokal anestezi yapıldıktan sonra ince neşter bartolin kistinin içine kadar dik olarak ilerletilip geri çekilir kistin içindeki sıvı dışarı boşaltılır dikiş atılmaz kesi yapılan yer kendiliğinden iyileşir. Bunada bartolin apsesi drenajı denir.

Bartolin kistine uygulanan drenaj ve aspirasyon işleminden sonra tekrar etme ihtimali çok yüksektir. Genellikle zaman kazanmak için yapılan işlemlerdir.

     2.  Bartolin kisti marsupializasyon ameliyatı nedir nasıl yapılır?

Bartolin kistinin dışa ağızlaştırılması olarak bilinir. Genital bölge batikon ile temizlenir. Daha sonra hastanın isteğine göre lokal anestezi yada genel anestezi uygulanır.( lokal anestezi kesinlikle yeterlidir ). Anesteziden sonra Bartolin kistinin üzerindeki cilt nester yardımı ile kesilip bartolin kistine ulaşılır. Bartolin kistinin duvarı nester yardımı ile kesilip bartolin kistinin içindeki jelöz sıvı boşaltılır. Bartolin kistinin içi serum ile yıkanıp bir miktar gümüş nitrat koyulur.

Son olarak nester ile kesilen bartolin kisti duvarı ile cilt birbirine dikilerek bartolin kisti cilde yani dışarıya ağışlaştırılır. Bu işlem 10-15 dakka kadar sürmektedir.

Bartolin kistinin tekrar etme olasılığını düşürmek için bazı ufak ayrıntılar vardır bunlar cerrahi işlemlerin sonunda ayrıntılı olarak yazılmıştır.

     4.  Word kateter nedir bartolin kistine nasıl uygulanır?

Word kateter nedir: Ucunda serum ile şişirilen balonu olan 5,5 cm uzunluğunda elastik kavcuktan yapılmış boru şeklindeki alettir.

Genital bölge batikon ile temizlendikten sonra hastanın istediği şekilde genel yada lokal anestezi uygulanır ( lokal anestezi kesinlikle yeterlidir). Daha sonra word kater setinde bulunan nester yardımı ile tek hamlede bartolin bezinin üstündeki cilt ve apse duvarı kesilip kist içindeki temiz jelöz sıvı dışarı akıtılır. Word kateterin balon bulunan tarafı kistin içerisine yerleştirilir ve balon şişirilir. Şişirilen balon word kateterin düşmemesini sağlar. Word kateterin üç hafta kadar bu şekilde durması sağlanır. Word kateter uygulamasının en istenmeyen tarafı bu kateterin erken düşmesidir. Hastalar ped değiştirirken iç çamaşırını giyip çıkarırken yürürken bu kateter düşebilmektedir. Biz kateterin düşmemesi için keteteri ek olarak iple cilde tutturmaktayız.

Word kateter uygulamasında bartolin kistinin tekrar etmemesi için gümüş nitrat uygulamak faydalı olmaktadır.

     5.  Bartolin kistinin lazer ile ameliyatı:

Genital bölge temizliği yapılıp anestezi uygulandıktan sonra lazer ile bartolin kistin üzerindeki cilt sonra kist duvarı kesilir ve içindeki temiz jelöz sıvı dışarı boşaltılır. Kist duvarının iç kısmının her noktası lazer ile yakılır. Lazerin kullanıldığı bu ameliyatta gümüş nitrat kullanmaya gerek yoktur. Ve kanama olmaması dikiş kullanılmaması lazerin en büyük avantajıdır.

     6.  Bartolin kistinin bütün olarak alınması:

Bartolin kisti hastada çiddi şikayetler oluşturmadığı için bütün olarak alınması gibi bir ameliyat yapılmasını önermiyoruz.

 

Hastalar bunu özellkle bilmelidir. Ameliyatlara rağmen tekrar eden bartolin apselerinde bütün olarak cıkarılır. Bartolin kistlerinin tamamen cıkarılması uygun bir tedavi yöntemi değildir.

 

Not: Bartolin kistine uygulanan tedavilere rağmen tekrar etme ihtimali % 10-15 seviyelerindedir. Tekrar bartolin kisti oluşabileceği gibi bartolin apsesinede dönüşebilir.

Bartolin kisti tanısı alan bazı hastaların tedavi olmadan bu şekilde takip edilmesini istediğini yukarıda belirtmiştik. Takip edilen bartolin kistleri bir süre sonra bartolin apsesine dönüşebilmektedir. O zamanda bartolin apsesine uygulanan tedavilere geçilir.

Gelen Arama Terimleri:

Hakkında Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal

Jin.Op.Dr.Özgür KARTAL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı) Malatyada doğdum ilk, orta ve lise öğrenimini Mersinde tamamladıktan sonra. · 1996-2002 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesin de tıp eğitimi aldım. · 2003-2008 Kadın Hastalıkları Ve Dogum Uzmanlığı ihtisasını tamamladım. · 2009-2011 mecburi hizmetimi Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesinde yaptım. .. Devamı >>

Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
  Subscribe  
Bildir